GUBI LI ZAPAD BITKU? - Putina ne ruše jeftini bareli!
Bez obzira na cenu nafte, Vašington neće moći ekonomskim sankcijama da ugrozi predsednika Rusije. Ruske naftne kompanije obaraju rekorde u proizvodnji još iz vremena SSSR-a.
Režiseri sadašnjih sankcija protiv Rusije koji su iz Vašingtona "inspirisali" Saudijsku Arabiju da poveća proizvodnju nafte i tako smanji cenu "crnom zlatu", napravili su dve greške u proračunima. Prvo su dali sebi autogol jer su stvaranjem viška energenata doveli u pitanje mnogo hvaljene projekte dobijanja nafte i gasa iz škriljaca i, drugo, homogenizirali su građane Rusije.
Dok sa svetskih berzi stižu vesti o januarskom padu cena nafte i da barel marke "brent" sada košta manje od 50 dolara a američke VTI manje od 47 dolara (cene najniže od proleća 2009), u Rusiji se beleži rekordna proizvodnja "crnog zlata". Toliko se nafte crplo samo u vreme postojanja SSSR-a. Dnevno je u Rusiji, tokom 2014. u proseku vađeno 10,6 miliona barela nafte. Sovjetski rekord dobijanja nafte je bio 1987. godine, kad se dnevno u proseku vadilo 11,4 miliona barela nafte, pišu Novosti.
Rusija ne staje
Ukupno je lani Rusija proizvela 526,753 miliona tona nafte.
Zasada rusko rukovodstvo ne namerava da smanji proizvodnju nafte bez obzira na to što se cena strmoglavila i prepolovila od prošlog juna do sada. U novembru 2014. ruska vlada je raspravljala da se smanji proizvodnja nafte da bi se zaustavio pad "crnom zlatu", ali Saudijska Arabija, vodeći član organizacije OPEK, nije htela ni da čuje. Osim toga za razliku od Saudijske Arabije, koja ima znatno bolje uslove i bolju tehnologiju pa može brzo da podiže i spušta proizvodnju, kod ruskih naftaša je sve teže i komplikovanije.
I ove godine Rusija namerava da proizvede nafte u obimu od 505 do 520 miliona tona nafte. Prvi potpredsednik ruske vlade Igor Šuvalov potvrdio je da Rusija ne namerava da smanjuje proizvodnju nafte, jer joj to nije u interesu. Potpredsednik "Lukojla" Leonid Fedun smatra da se u Rusiji može smanjiti proizvodnja nafte tek narednih četiri, pet godina i to za sedam posto. Slično misli i potpredsednik vlade Arkadij Dvorkovič, koji objašnjava da pri pesimističkom scenariju Rusija može da smanji proizvodnju za pet odsto, ali tek u dve ili tri naredne godine.
Ukoliko cena nafte bude i dalje padala, to će sigurno uticati na kurs rublje, jer se državni budžet Ruske Federacije puni preko 50 odsto, pa i više, od prodaje energenata, nafte i gasa. Inače, cena gasa se formira po formuli u kojoj je baza cena nafte, tako da Rusi automatski imaju dvostruki problem.
Rat nerava
Nesporno je da se sada vodi rat nerava. Ali, zapadni režiseri očigledno nisu vodili računa o karakteru i nacionalnoj gordosti Rusa. Oni koji dobro poznaju Ruse odlično razumeju da taj veliki narod ne trpi da im na Zapadu "sole pamet" i daju savete kako da žive. Stezanja kaiša u Rusiji se većina ne plaši.
Jedini koji su zabrinuti za svoju sudbinu su oni koji su pokupovali nekretnine na Zapadu i drže novac u tamošnjim bankama. Prosečan Rus je mnogo više spreman da trpi nego prosečan žitelj zapadne Evrope, jer nije naviknut na visok standard. A upravo taj deo Rusa, koji je brojčano najveći, odlučuje ko će biti na vrhu Rusije a ne milijarderi kojima je bogatstvo važnije od patriotizma.
Pročitajte: Kako će se u 2015. kretati valute, zlato, nafta?