Radovanović: Uspeh je ako nađemo kupce za polovinu preduzeća!
Direktorka Agencije za privatizaciju Marijana Radovanović izjavila je da će smatrati uspehom ako se nađu kupci i za polovinu preduzeća u nadležnosti te agencije, a najpozitivniji signal je, kaže, to što joj u poslednjih mesec dana dolazi puno stranih investiconih bankara.
Radovanovićeva je u intervjuu nedeljniku NIN rekla da je imovina tih preduzeća procenjena na 6,8 milijardi, a obaveze na 6,65 milijardi evra. Ona je dodala da smatra da je nedavno izmenjeni Zakon o privatizaciji poslednja šansa za rešavanje problema tih preduzeća.
Precizirala je da od 584 neprivatizovana i 161 preduzeća u restrukturiranju, sa ukupno 93.000 radnika, samo nekoliko ostvaruje dobit, odnosno da je prva grupa preduzeća završila 2013. godinu sa gubitkom od 410 miliona evra, a druga sa minusom od 310 miliona.
"U stečaj će svi za koje Agencija ne predloži model, metod i mere privatizacije, a nećemo ih predlagati ako preduzeće nema održiv biznis i tržište i ako niko od investitora ne bude zainteresovan. Zato će relativno brzo u stečaj bar 100 neprivatizovanih i 50 preduzeća u restrukturiranju", poručila je Radovanović koja je nedavno postavljena za v.d. direktorku Agencije za privatizaciju.
Radovanović smatra da je zbog odlaganja tog posla Srbija počela da gubi podršku Svetske banke i MMF-a, ali sada su te dve institucije podržale novi Zakon.
Ona je objasnila da se po novom Zakonu pre prodaje kapitala mogu konvertovati sve obaveze preduzeća prema državnim poveriocima i da im se na taj način praktično može otpisati dug od 3,2 milijarde evra i za toliko povećati vrednost kapitala.
Radovanovićeva je dodala i da je, uz to, za kupce predviđena i mogućnost da im država naknadno deo kapitala pokloni u vidu besplatnih akcija.
"Umesto da se investitorima za otvaranje novih radnih mesta iz budžeta daje keš koga nema, ideja ministra Dušana Vujovića je da se postojeći državni kapital u vidu akcija besplatno da kao vrsta nagrade investitoru ako zaposli određeni broj radnika ili uloži određenu sumu novca", navela je Radovanović.
Dodala je da će tako postojeći državni kapital koristiti da se poveća interes strateških partnera, a taj model će biti detaljno razrađen novim zakonom o podsticajima.
Govoreći o tome šta je suštinska razlika novog i zakona koji je predlagao bivši ministar privrede Saša Radulović, ona je rekla da je on nerealno tvrdio da se imovina rasprodaje. "Radulović je tvrdio da mi prodajemo nešto što mnogo vredi za male pare, za 30 odsto od procenjene vrednosti. Prodaja imovine je u ovom trenutku najrealniji koncept i mislim da će najviše preduzeća na taj nacin da se proda", navela je ona i dodala da je Radulović bio za to da se kapital prodaje po 70 odsto procenjene vrednosti.
Radovanovićeva je dodala da ne spori da je bolje prodati po 70 nego po 30 odsto i da bi svako to voleo, ali da po tim cenama nije bilo kupaca.
"Znate, ponekad umemo da budemo malo nerealni", smatra Radovanović.
Ona je rekla i da krajem 2013. kontrolori Agencije "nisu uspeli da pronađu 58 privatizovanih preduzeća".
"Ta igra žmurke više neće biti moguća, jer sada Agencija za privatizaciju može da bude pokretač stečajnog postupka kada preduzeće nema delatnost, nema zaposlenih ili ako ne preda završni račun", zaključila je Radovanović.