(MAPA) RAKA KAO BERLIN '45: Ko će pre osvojiti prestonicu džihadista – Rusi ili Amerikanci?
Iako za nešto manje od nedelju dana treba da stupi na snagu dogovoreno primirje između sirijske vojske i opozicionih snaga, na terenu ipak izgleda kao da se bitka za Siriju tek zahuktava.
Naravno, primirje u Siriji ne važi za džihadiste Islamske države i ostale terorističke grupe, poput Al Nusre, protiv kojih se bore i vlada u Damasku i opozicija - barem onaj mali deo koji sa njima ne sarađuje. Pogledajte: (MAPA) GRUPE U BORBI ZA ALEPO: Opozicija "umerena" samo po potrebi Amerike
No, sve na kraju zavisi od glavnih igrača u borbi protiv islamističkog terora – Rusije i Amerike. I jedna i druga sila imaju svoje saveznike, regionalne i svetske sile, koje im u tome pomažu.
Amerika je znatno duže aktivna na terenu – gotovo od samog početka – pomažući svakojake opozicione grupe protiv legitimnih vlasti u Damasku i predsednika Bašara al Asada. Ta pomoć je, direktno ili indirektno, i dovela do uspona Islamske države, koja je za relativno kratko vreme uzela pola Iraka i deo Sirije, te proglasila svoj islamski kalifat, a prestonicom učinila severni sirijski grad Raku. Šokirani ovim uspehom, Amerikanci stvaraju anti-IS koaliciju koja objavljuje rat džihadistima u Iraku i Siriji.
Ulazak Rusije krajem prošle godine u sirijski konflikt na strani Damaska bio je pravi šok za gotovo letargičan rat američke koalicije protiv IS, koji je u tom trenutku uveliko zagazio u drugu godinu.
Za samo par meseci situacija na teremu je drastično promenjena, a sirijske trupe prvi put u celom ratu napreduju na svim frontovima. Najveći uspeh polako postaje bitka za grad i pokrajinu Alepo, gde je posle 5 godina presečena glavna linija snabdevanja džihadista iz pravca Turske, što znači da će ovaj značajan centar otpora pre ili kasnije pasti u ruke sirijske vlade.
Posle očekivanog osvajanja Alepa, jasno je da će sledeći veliki cilj biti prestonica Islamske države – grad Raka. Ako ruskoj koaliciji (sirijska vojska, patriotske grupe, libanski Hezbolal i Iran) pođe za rukom i prvi uđu i osvoje Raku, to će biti ne samo velika pobeda Rusije i sirijske vojske nego i veliki poraz Amerike i njene višegodišnje uloge na Bliskom istoku.
Zato današnja situacija u Siriji i ukazuje da će Rusija na tom putu imati konkurenciju.
Hoće li se ponoviti 1945?
Dok Rusija i njena koalicija napreduje sa juga i zapada, potencijalni pravac američke kolacije je sa istoka i severa. Već neko vreme se spekuliše da Amerikanci GRADE PISTU NA SEVERU SIRIJE, na teritoriji koja je pod kontrolom Kurda. Prema satelitskim snimcima, reč je o pisti u blizini grada Rmeilan, a ista je nedavno produžena na gotovo dvostruku dužinu od inicijalnih 700 metara. Kada se njima pridruže snage sa istoka, Iračani predvođeni tamošnjim američkim i saveničkim snagama, i sa severa Turci i Saudijci, sve će biti spremno za svojevrsnu "reprizu" bitke za Berlin.
Turska već neko vreme gomila trupe na granici sa Sirijom, a nedavno je i započela sa otvorenim granatiranjem sirijske teritorije i to područja pretežno naseljena Kurdima. Pogledajte: ISKORISTILI HAOS I NAPALI SIRIJU: Turska granatirala delove Alepa pod kontrolom Kurda
Sa druge strane, Saudijska Arabija navodno uveliko šalje avione i vojno osoblje u tursku bazu Indžirlik i, kako kažu, čeka se signal lidera koalicije, Sjedinjenih Država, da se otpočne sa napadom. Pogledajte: APOKALIPSA U NAJAVI? Saudijci šalju vojsku i avione u Tursku pred invaziju Sirije
"Kurdska finta"?
Kurdi su potencijalna "divlja karta" ove operacije. Iako važe za velike saveznike SAD, ustupivši im pomenutu bazu na severu Sirije, poslednje okolnosti ne idu u prilog interesima ovog naroda. "Nož u leđa" u Ženevi i napadi američkog saveznika Turske na njihove položaje, mogu lako preokrenuti lojalnost kurdskih snaga ka Moskvi, sa kojom su već imali jednu USPEŠNU OPERACIJU.
I pored očiglednih razlika, situacija zaista podseća na "trku" s kraja Drugog svetkog rata, kada su se Amerikanci i Rusi (Sovjeti) drugarski takmičili ko će prvi da osvoji Berlin, centar tadašnje nacističke Nemačke. Poznate su fotografije i snimci prvog susreta američkih i sovjetskih trupa na reci Elbi, na 70 km od cilja.
Međutim, današnje "takmičenje" je sve samo ne drugarsko. Iako su na istoj strani u ratu protiv IS, završnicu ovog rata drugačije vide u Vašingtonu i Moskvi, što je danas manje-više poznato.
Rusi su u Drugom svetkom ratu osvojili Berlin, na veliko razočarenje američkog generala Patona, ali postoji konsenzus da je to bio plan dogovora među saveznicima, jer je SSSR platio najveći danak u krvi u ratu protiv nacista. Međutim, jasno je da danas takvih ustupaka neće biti, jer ko bude osvojio Raku, pisaće novu istoriju regiona.
Na kraju, jasno je da Rusi trenutno imaju veliku prednost na terenu. Iako u pozadini imaju još snažnih uporišta džihadista, treba istaći da je bitka za Raku već počela. O tome svedoči NAJNOVIJA VEST prošlog vikenda da su pripadnici sirijske vojske uspostavili kontrolu nad strateškim visoravnima na zapadu provincije Raka.