(МАПА) РАКА КАО БЕРЛИН '45: Ко ће пре освојити престоницу џихадиста – Руси или Американци?
Иако за нешто мање од недељу дана треба да ступи на снагу договорено примирје између сиријске војске и опозиционих снага, на терену ипак изгледа као да се битка за Сирију тек захуктава.
Наравно, примирје у Сирији не важи за џихадисте Исламске државе и остале терористичке групе, попут Ал Нусре, против којих се боре и влада у Дамаску и опозиција - барем онај мали део који са њима не сарађује. Погледајте: (МАПА) ГРУПЕ У БОРБИ ЗА АЛЕПО: Опозиција "умерена" само по потреби Америке
Но, све на крају зависи од главних играча у борби против исламистичког терора – Русије и Америке. И једна и друга сила имају своје савезнике, регионалне и светске силе, које им у томе помажу.
Америка је знатно дуже активна на терену – готово од самог почетка – помажући свакојаке опозиционе групе против легитимних власти у Дамаску и председника Башара ал Асада. Та помоћ је, директно или индиректно, и довела до успона Исламске државе, која је за релативно кратко време узела пола Ирака и део Сирије, те прогласила свој исламски калифат, а престоницом учинила северни сиријски град Раку. Шокирани овим успехом, Американци стварају анти-ИС коалицију која објављује рат џихадистима у Ираку и Сирији.
Улазак Русије крајем прошле године у сиријски конфликт на страни Дамаска био је прави шок за готово летаргичан рат америчке коалиције против ИС, који је у том тренутку увелико загазио у другу годину.
За само пар месеци ситуација на терему је драстично промењена, а сиријске трупе први пут у целом рату напредују на свим фронтовима. Највећи успех полако постаје битка за град и покрајину Алепо, где је после 5 година пресечена главна линија снабдевања џихадиста из правца Турске, што значи да ће овај значајан центар отпора пре или касније пасти у руке сиријске владе.
После очекиваног освајања Алепа, јасно је да ће следећи велики циљ бити престоница Исламске државе – град Рака. Ако руској коалицији (сиријска војска, патриотске групе, либански Хезболал и Иран) пође за руком и први уђу и освоје Раку, то ће бити не само велика победа Русије и сиријске војске него и велики пораз Америке и њене вишегодишње улоге на Блиском истоку.
Зато данашња ситуација у Сирији и указује да ће Русија на том путу имати конкуренцију.
Хоће ли се поновити 1945?
Док Русија и њена коалиција напредује са југа и запада, потенцијални правац америчке колације је са истока и севера. Већ неко време се спекулише да Американци ГРАДЕ ПИСТУ НА СЕВЕРУ СИРИЈЕ, на територији која је под контролом Курда. Према сателитским снимцима, реч је о писти у близини града Рмеилан, а иста је недавно продужена на готово двоструку дужину од иницијалних 700 метара. Када се њима придруже снаге са истока, Ирачани предвођени тамошњим америчким и савеничким снагама, и са севера Турци и Саудијци, све ће бити спремно за својеврсну "репризу" битке за Берлин.
Турска већ неко време гомила трупе на граници са Сиријом, а недавно је и започела са отвореним гранатирањем сиријске територије и то подручја претежно насељена Курдима. Погледајте: ИСКОРИСТИЛИ ХАОС И НАПАЛИ СИРИЈУ: Турска гранатирала делове Алепа под контролом Курда
Са друге стране, Саудијска Арабија наводно увелико шаље авионе и војно особље у турску базу Инџирлик и, како кажу, чека се сигнал лидера коалиције, Сједињених Држава, да се отпочне са нападом. Погледајте: АПОКАЛИПСА У НАЈАВИ? Саудијци шаљу војску и авионе у Турску пред инвазију Сирије
"Курдска финта"?
Курди су потенцијална "дивља карта" ове операције. Иако важе за велике савезнике САД, уступивши им поменуту базу на северу Сирије, последње околности не иду у прилог интересима овог народа. "Нож у леђа" у Женеви и напади америчког савезника Турске на њихове положаје, могу лако преокренути лојалност курдских снага ка Москви, са којом су већ имали једну УСПЕШНУ ОПЕРАЦИЈУ.
И поред очигледних разлика, ситуација заиста подсећа на "трку" с краја Другог светког рата, када су се Американци и Руси (Совјети) другарски такмичили ко ће први да освоји Берлин, центар тадашње нацистичке Немачке. Познате су фотографије и снимци првог сусрета америчких и совјетских трупа на реци Елби, на 70 км од циља.
Међутим, данашње "такмичење" је све само не другарско. Иако су на истој страни у рату против ИС, завршницу овог рата другачије виде у Вашингтону и Москви, што је данас мање-више познато.
Руси су у Другом светком рату освојили Берлин, на велико разочарење америчког генерала Патона, али постоји консензус да је то био план договора међу савезницима, јер је СССР платио највећи данак у крви у рату против нациста. Међутим, јасно је да данас таквих уступака неће бити, јер ко буде освојио Раку, писаће нову историју региона.
На крају, јасно је да Руси тренутно имају велику предност на терену. Иако у позадини имају још снажних упоришта џихадиста, треба истаћи да је битка за Раку већ почела. О томе сведочи НАЈНОВИЈА ВЕСТ прошлог викенда да су припадници сиријске војске успоставили контролу над стратешким висоравнима на западу провинције Рака.