RANI DEČJI PROBLEMI: Kako se nositi sa RAVNIM STOPALIMA i koje bolesti ih mogu unazaditi
Zašto dolazi do ovog fenomena i koje zdravstvene tegobe remete njihovo ozdravljenje.
Stopala su jedan od najsloženijih delova našeg tela, koji nam omogućavaju važne funkcije. Ravni tabani stoga mogu biti uzrok niz zdravstvenih tegoba. Oni se sastoje od 26 kostiju i velikog broja zglobova, tetiva i ligamenata. Postoje tri osnova svoda stopala, dva uzdužna i jedan poprečni. Stopala sa spuštenim svodom su zapravo ravni tabani.
Ovaj deformitet karakteriše spuštanje svoda i zauzimanje valgusnog položaja pri stajanju. Na pojavu ovih deformiteta utiče pre svega nasledni faktor, ali i fizička neaktivnost, gojaznost i neadekvatna obuća koju koristimo od malih nogu.
Postoje dva tipa deformiteta - fleksibilno i rigidno. Kod prvog (koji je i najčešći oblik), kad se isključi opterećenje, ili pri stajanju na prstima, nožni svod se pojavljuje, dok kad dete stoji svod se spušta. Fleksibilno ravno stopalo je retko uzrok tegoba. Za razliku od njega, kod rigidnog ravnog stopala, deformitet je trajan i ne gubi se isključenjem opterećenja.
KLINIČKA SLIKA
U osnovi oboljenja se nalazi labavost ligamentarnog aparata, koje može zahvatiti i druge zglobove. Kad nije opterećeno, ovakvo stopalo ima normalne lukove tabana. Tegobe prouzrokuje poremećaj statike. Pošto je centar stopala u nivou druge metatarzalne kosti, dete hoda sa ubacivanjem prednjeg dela stopala unutra. Nelagodnost u stopalu se retko javlja u detinjstvu.
DIJAGNOZA
Prepoznaje se kliničkim pregledom i proverom plantogramom (otiskom na papiru), ili trodimenzionalnim, u specijalnoj "sunđerastoj peni", odnosno kompjuterskom analizom hoda.
LEČENJE
Lečenje se sprovodi ortopedskim cipelama sa ulošcima i fizikalnom terapijom. Lečenje započinje već u najranijem uzrastu formiranja svodova stopala (do 3-4. godine), vežbama jačanja svih struktura stopala u obliku hoda po prstima/petama i naročito bosonogi po neravnim podlogama (ravne tvrde podloge neki s pravom smatraju osnovnim razlogom sve veće pojave ravnih stopala u ljudi).
Novije operativne tehnike, tzv. arthroereisis, imaju za cilj primvremen biomehanički proprioceptivno korigovanje pronacije stopala u području subtalarno ekstraartikularno. To se postiže raznim implantantima.
Pročitajte i:
- MOŽE BITI OPASNO! Tinejdžerke, ako vam OVO curi iz vagine, odmah idite lekaru!
- PROVERITE DA LI GA IMATE: Čak 10 odsto ljudi nema ovaj mišić, a evo i zašto! I BEZ PANIKE (FOTO)
- KAKO STISKATE PESNICU? Ovaj test otkriva o vama nešto što NI SAMI NE ZNATE - a šokiraćete se (FOTO)
- PRŠTALO NA SVE STRANE: Lekari mu skidali BRADAVICE na peti - nije verovao šta je sve izašlo (VIDEO)