РАНИ ДЕЧЈИ ПРОБЛЕМИ: Како се носити са РАВНИМ СТОПАЛИМА и које болести их могу уназадити
Зашто долази до овог феномена и које здравствене тегобе ремете њихово оздрављење.
Стопала су један од најсложенијих делова нашег тела, који нам омогућавају важне функције. Равни табани стога могу бити узрок низ здравствених тегоба. Они се састоје од 26 костију и великог броја зглобова, тетива и лигамената. Постоје три основа свода стопала, два уздужна и један попречни. Стопала са спуштеним сводом су заправо равни табани.
Овај деформитет карактерише спуштање свода и заузимање валгусног положаја при стајању. На појаву ових деформитета утиче пре свега наследни фактор, али и физичка неактивност, гојазност и неадекватна обућа коју користимо од малих ногу.
Постоје два типа деформитета - флексибилно и ригидно. Код првог (који је и најчешћи облик), кад се искључи оптерећење, или при стајању на прстима, ножни свод се појављује, док кад дете стоји свод се спушта. Флексибилно равно стопало је ретко узрок тегоба. За разлику од њега, код ригидног равног стопала, деформитет је трајан и не губи се искључењем оптерећења.
КЛИНИЧКА СЛИКА
У основи обољења се налази лабавост лигаментарног апарата, које може захватити и друге зглобове. Кад није оптерећено, овакво стопало има нормалне лукове табана. Тегобе проузрокује поремећај статике. Пошто је центар стопала у нивоу друге метатарзалне кости, дете хода са убацивањем предњег дела стопала унутра. Нелагодност у стопалу се ретко јавља у детињству.
ДИЈАГНОЗА
Препознаје се клиничким прегледом и провером плантограмом (отиском на папиру), или тродимензионалним, у специјалној "сунђерастој пени", односно компјутерском анализом хода.
ЛЕЧЕЊЕ
Лечење се спроводи ортопедским ципелама са улошцима и физикалном терапијом. Лечење започиње већ у најранијем узрасту формирања сводова стопала (до 3-4. године), вежбама јачања свих структура стопала у облику хода по прстима/петама и нарочито босоноги по неравним подлогама (равне тврде подлоге неки с правом сматрају основним разлогом све веће појаве равних стопала у људи).
Новије оперативне технике, тзв. arthroereisis, имају за циљ примвремен биомеханички проприоцептивно кориговање пронације стопала у подручју субталарно екстраартикуларно. То се постиже разним имплантантима.
Прочитајте и:
- МОЖЕ БИТИ ОПАСНО! Тинејџерке, ако вам ОВО цури из вагине, одмах идите лекару!
- ПРОВЕРИТЕ ДА ЛИ ГА ИМАТЕ: Чак 10 одсто људи нема овај мишић, а ево и зашто! И БЕЗ ПАНИКЕ (ФОТО)
- КАКО СТИСКАТЕ ПЕСНИЦУ? Овај тест открива о вама нешто што НИ САМИ НЕ ЗНАТЕ - а шокираћете се (ФОТО)
- ПРШТАЛО НА СВЕ СТРАНЕ: Лекари му скидали БРАДАВИЦЕ на пети - није веровао шта је све изашло (ВИДЕО)