RASIZAM KAO MOTIV UBISTVA NOVINARKE I SNIMATELJA?! Ubica ih likvidirao zbog rasističkih izjava
Osumnjičeni za ubistvo novinarke i snimatelja američke televizijske mreže WDBJ7 Vester Flanagan bio je iskusni televizijski novinar, koji je sebe video kao žrtvu rasne diskriminacije što je, kako navode mediji, najverovatnije motiv ubistva.
Iako zvaničnici nisu utvrdili motiv, diskriminacija je imala ključnu ulogu u jučerašnjem dvostrukom ubistvu u tržnom centru gradića Bedford u Moneti, prenosi Rojters pozivajući se na poruke Flaningana na društvenim mrežama i faks koji je, kako tvrdi televizijska mreža ABC, poslao pre pucnjave.
Ubijeni su novinarka Alison Parker (24) i snimatelj Adam Vord (27), a direktorka privredne komore oblasti "Smit Mauntin Lejk" Viki Gardner, koja je bila intervjuisana, pogođena je u leđa i nalazi se u bolnici.
Flanagan (41), koji je bio afroameričkog porekla, radio je na televiziji koristeći pseudonim Bris Vilijams, pa je potom otpušten, mada razlog nije poznat. On je osumnjičen da je juče tokom programa uživo pucao i ubio novinarku i TV snimatelja, a teško ranio lokalnu zvaničnicu koja je bila sagovornik u emisiji.
Umro je sinoć u bolnici nakon što je pucao u sebe tokom policijske potere.
Policija u Virdžiniji ranije je saopštila da je tokom potere Flanagan doživeo saobraćajnu nesreću pošto je automobilom skliznuo sa puta i da je pronađen sa prostrelnom ranom.
Suspect in @WDBJ7 killings is Vester Lee Flanagan aka Bryce Williams. Has worked as TV anchorman in VA, NC and GA. pic.twitter.com/VpQccEpBIA— Steve Herman (@W7VOA) August 26, 2015
U toku dana Flanagan je na Tviter nalogu pod svojim pseudonimom objavio dva snimka na kojima se vidi kako nastradalima prilazi sa leđa i upire pištolj. Na jednom se vidi pucnjava.
"Snimio sam pucnjavu", napisao je on u svom tvitu i mada je nalog ubrzo ukinut, video-snimak je imao dosta pregleda na društvenim mrežama.
Flanagan je, takođe, optužio na svom Tviter nalogu jednu od svojih žrtava da je davala "rasističke izjave", a stanica "ABC njuz" navodi da je poslao i faks dva sata pre pucnjave, u kojem piše da se odlučio na takav korak nakon, kako je rekao, rasistički motivisanog ubistva devet Afroamerikanaca u crkvi u Čarlstonu u junu ove godine.
Flanagan je dodao i da je na poslu bio žrtva rasne diskriminacije, seksualnog zlostavljanja i maltretiranja i opisuje sebe kao "ljudsko bure baruta".
Nije bio teroristički napad, već zločinačko krivično delo
Guverner Virdžinije Teri MekOlif rekao je da nije reč o terorističkom napadu, već o zločinačkom krivičnom delu.
Na snimku intervjua čuje se da je najmanje osam metaka ispaljeno, a kamera, nakon što je pala na zemlju, snimila je i ubicu koji nosi pištolj.
On je 2000. godine podneo tužbu protiv stanice u Floridi "WRWC-TV" u Talahasiju navodeći da ga je producent nazvao "majmunom" i optuživši šefa da naziva Afroamerikance lenjima jer ne iskorišćavaju prednosti koje imaju pri dobijanju stipendija za koledž. Tužba je, međutim, odbačena.
Tokom 20 godina, koliko je radio kao novinar, Flanagan je izveštavao za stanice u San Francusku i u Džordžiji i Teksasu, a kratko je radio i kao predstavnik jednog korisničkog servisa, navodi se na njegovom profilu na Linkedinu.
Diplomu iz novinarstva stekao je u San Francisku 1995. godine.