RAZARA PLUĆA, A IMA GA SVUDA U SRBIJI: Gas koji izbija iz zemlje može da vas UBIJE!
Krajem septembra u 6.000 domaćinstva u Srbiji biće postavljeni detektori za utvrđivanje nivoa radioaktivnog radona koji prema analizama Svetske zdravstvene organizacije uzrokuje oštećenja na plućima.
Naime, radon nakon duge inhalacije može da dovede do oštećenja pluća zbog čega je i svrstan na drugo mesto među uzročnicima kancera pluća. Istraživanje koje sprovodi Agencija za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije obaviće se prvi put na teritoriji Srbije.
Ovim prirodno radioaktivnim gasom posebno su ugrožena domaćinstva u prizemlju i na prvom spratu jer radon izbija iz zemlje.
Slađan Velinov, drirektor Agencije, na pitanje na da li je određena teritorija na kojoj će se vršiti testiranje radona u Srbiji kaže da će merenja biti obavljena na nivou cele Republike Srbije.
“Planirano je da se merenja izvrše na teritoriji cele Republike Srbije“, kaže on i dodaje da u ovom trenutku nije poznato u kojim zgradama će se merenja tačno obaviti:
Nakon mapiranja i obavljenih analiza uklanjaće se gas iz prostorija kako bi se zaštitilo zdravlje građana, a Velinov kaže da će se voditi računa da postavljanje detektora bude ravnomerno sprovedeno na celoj teritoriji.
“U ovom trenutku još uvek nije poznato. Vodiće se računa da distribucija detektora bude ravnomerno sprovedena na teritoriji cele Srbije. Primarni cilj je da se koncentracija radona izmeri u boravišnim prostorijama u kućama i stanovima privatnih lica“, naglašava Velinov za portal SrbijaDanas.com.
Slađan Velinov navodi da će se nakon obavljenih merenja analizirati rezultati, a da će analize biti temelj za pravljenje plana radi smanjivanja radona.
“Dobijeni rezultati u okviru ove nacionalne kampanje merenja biće analizirani i prezentovani javnosti, kao i pojedinačnim učesnicima u projektu. Ovi rezultati biće temelj za pravljenje budućeg nacionalnog akcionog plana u Srbiji čiji je osnovni cilj smanjenje rizika od dugoročnog izlaganja radonu u zatvorenim prostorijama. Preporuke o postupcima za smanjenje koncentracije radona u kućama i stanovima biće u skladu sa izmerenim vrednostima i zavisiće od konstrukcije objekta u kojima je merenje izvršeno“, objašnjava Velinov.
Direktor Agencije objašnjava za naš portal da je dejstvo radona već poznato Svetskoj zdravstvenoj organizaciji:
“Štetno dejstvo radona prepoznato je u epidemiološkim studijama Svetske zdravstvene organizacije. Radon je uvršten i u listu glavnih zagađivača vazduha u zatvorenim prostorijama. Radon predstavlja potencijalnu 'opasnost' u koliko ne znamo kolika je njegova koncentracija u našim kućama i stanovima. Ako ga izmerimo možemo i da sprovedemo mere kojima će se smanjiti njegova koncentracija, a time i posledice izlaganja“, zaključuje on.
Pogledajte i: