РАЗАРА ПЛУЋА, А ИМА ГА СВУДА У СРБИЈИ: Гас који избија из земље може да вас УБИЈЕ!
Крајем септембра у 6.000 домаћинства у Србији биће постављени детектори за утврђивање нивоа радиоактивног радона који према анализама Светске здравствене организације узрокује оштећења на плућима.
Наиме, радон након дуге инхалације може да доведе до оштећења плућа због чега је и сврстан на друго место међу узрочницима канцера плућа. Истраживање које спроводи Агенција за заштиту од јонизујућих зрачења и нуклеарну сигурност Србије обавиће се први пут на територији Србије.
Овим природно радиоактивним гасом посебно су угрожена домаћинства у приземљу и на првом спрату јер радон избија из земље.
Слађан Велинов, дриректор Агенције, на питање на да ли је одређена територија на којој ће се вршити тестирање радона у Србији каже да ће мерења бити обављена на нивоу целе Републике Србије.
“Планирано је да се мерења изврше на територији целе Републике Србије“, каже он и додаје да у овом тренутку није познато у којим зградама ће се мерења тачно обавити:
Након мапирања и обављених анализа уклањаће се гас из просторија како би се заштитило здравље грађана, а Велинов каже да ће се водити рачуна да постављање детектора буде равномерно спроведено на целој територији.
“У овом тренутку још увек није познато. Водиће се рачуна да дистрибуција детектора буде равномерно спроведена на територији целе Србије. Примарни циљ је да се концентрација радона измери у боравишним просторијама у кућама и становима приватних лица“, наглашава Велинов за портал SrbijaDanas.com.
Слађан Велинов наводи да ће се након обављених мерења анализирати резултати, а да ће анализе бити темељ за прављење плана ради смањивања радона.
“Добијени резултати у оквиру ове националне кампање мерења биће анализирани и презентовани јавности, као и појединачним учесницима у пројекту. Ови резултати биће темељ за прављење будућег националног акционог плана у Србији чији је основни циљ смањење ризика од дугорочног излагања радону у затвореним просторијама. Препоруке о поступцима за смањење концентрације радона у кућама и становима биће у складу са измереним вредностима и зависиће од конструкције објекта у којима је мерење извршено“, објашњава Велинов.
Директор Агенције објашњава за наш портал да је дејство радона већ познато Светској здравственој организацији:
“Штетно дејство радона препознато је у епидемиолошким студијама Светске здравствене организације. Радон је уврштен и у листу главних загађивача ваздуха у затвореним просторијама. Радон представља потенцијалну 'опасност' у колико не знамо колика је његова концентрација у нашим кућама и становима. Ако га измеримо можемо и да спроведемо мере којима ће се смањити његова концентрација, а тиме и последице излагања“, закључује он.
Погледајте и: