Razvoj ekonomije uništava male restorane
Dilema mnogih metropola u Aziji je kako se razviti u modernu metropolu i pri tome zadržati kulturno nasleđe.
Ekonomski "boom" koji je u poslednjoj deceniji evidentan u Aziji odražava se sasvim nepovoljno na nezaobilazni deo ponude u velikim gradovima. Sporedne ulice metropola poznate su po jeftinoj hrani, ali urbani razvoj vlasnicima malih restorana nameće veće kirije i sve češće ih ostavlja bez posla.
Tradicija duga 35 godina mogla bi uskoro biti okončana, jer je kirija koju Vong Čarn Či plaća za restoran pre dve godine porasla je za 50 posto, a on se pribojava novog udara.
"Mnoge zgrade su već renovirane. Stariji ljudi koji su bili moje mušterije, odselili su se", govori on.
U senci glamurozne poslovne zone ostale su stare sporedne ulice Hong Konga. S njima i tradicionalni restorani, pritisnuti većim nametima i modernijom konkurencijom.
"Nekad je ovde bilo mnogo kineskih restorana, ostao je samo jedan, a tradicionalnih kafića više i nema", kaže vlasnik lanca restorana brze hrane Lam Kin Ving.
Njegov lanac restorana Ving je 1960-ih godina pokrenuo s ocem i nekada je brojao stotine restorana. Sada ih je 20 preostalo, a budući da Vingova deca ne nameravaju da nastave posao i oni će uskoro biti zatvoreni.
Zbog preobražaja starijih kvartova, Hong Kong i drugi azijski gradovi suočavaju se s istom dilemom: kako se razviti u modernu metropolu, a pri tome zadržati kulturno nasleđe? Ako uzmemo u obzir lošu reputaciju ulične kulture, postoji sumnja da bi se grad rado rešio ovog dela svog karaktera, prenosi Al Jazeera.