Развој економије уништава мале ресторане
Дилема многих метропола у Азији је како се развити у модерну метрополу и при томе задржати културно наслеђе.
Економски "боом" који је у последњој деценији евидентан у Азији одражава се сасвим неповољно на незаобилазни део понуде у великим градовима. Споредне улице метропола познате су по јефтиној храни, али урбани развој власницима малих ресторана намеће веће кирије и све чешће их оставља без посла.
Традиција дуга 35 година могла би ускоро бити окончана, јер је кирија коју Вонг Чарн Чи плаћа за ресторан пре две године порасла је за 50 посто, а он се прибојава новог удара.
"Многе зграде су већ реновиране. Старији људи који су били моје муштерије, одселили су се", говори он.
У сенци гламурозне пословне зоне остале су старе споредне улице Хонг Конга. С њима и традиционални ресторани, притиснути већим наметима и модернијом конкуренцијом.
"Некад је овде било много кинеских ресторана, остао је само један, а традиционалних кафића више и нема", каже власник ланца ресторана брзе хране Лам Кин Винг.
Његов ланац ресторана Винг је 1960-их година покренуо с оцем и некада је бројао стотине ресторана. Сада их је 20 преостало, а будући да Вингова деца не намеравају да наставе посао и они ће ускоро бити затворени.
Због преображаја старијих квартова, Хонг Конг и други азијски градови суочавају се с истом дилемом: како се развити у модерну метрополу, а при томе задржати културно наслеђе? Ако узмемо у обзир лошу репутацију уличне културе, постоји сумња да би се град радо решио овог дела свог карактера, преноси Ал Jazeera.