REBALANS BUDŽETA - Koje su opcije u igri?
Premijer Srbije Aleksandar Vučić je uz najavu o početku razgovora o rebalansu budžeta i smanjenju plata i penzija, poručio je da se to odnosi samo na javni sektor, a da privatni sektor ni na koji način neće biti opterećen dodatnim porezima. U Vladi Srbije kažu da će se razgovori voditi nakon premijerove zvanične posete Kini.
Neizvesnost u vezi sa smanjenjem plata i penzijama će trajati do sledećeg vikenda, kada su zakazani razgovori u Vladi Srbije.
Na stolu je, rekao je ministar Dušan Vujović, bar deset modela kako može da se uštedi na budžetu, ali premijer još vaga. I on je svestan šta za većinu građana znači smanjenje kućnog budžeta, za čije se dramatičnije kresanje zalagao Vujovićev prethodnik Lazar Krstić.
„Još se nismo odlučili za najbolju opciju, kako bismo uz rebalans budžeta najmanje smanjivali plate i penzije. Sa platom od 440 evra i penzijom 130 evra, može da se živi samo bedno, od toga jedva hleb može da se kupi. Zato pokušavamo da smanjimo troškove budžeta sa minimalnim uticajem na građane“, kaže Vujović.
Premijer Vučić je, zajedno sa ministrima Vujovićem, Sertićem i Vulinom, o smanjenju penzija i plata razgovarao sa predstavnicima reprezentativnih sindikata i Unije poslodavaca.
„Razlog sastanka je bio obnavljanje socijalno-ekonomskog dijaloga, odnosno premiijer nas je informisao o merama koje Vlada trenutno čini“, kazao je predsednik Unije Nebojša Atanacković, piše Blic.
Kreatore novih mera brine činjenica da Ustavni sud uskoro može da proglasi neustavnim zakon kojim je, početkom godine, razrezan solidarni porez. Iako nova rešenja deluju slično, u Vladi objašnjavaju da je namera ministra Vujovića da preslika sličnu svetsku praksu, kojom bi se izbeglo da i nova mera ode na ocenu Ustavnog suda.
Spremni su predlozi ostalih mera o uštedama u budžetu i osnovne smernice nacrta rebalansa budžeta koji bi u skupštinsku proceduru trebalo da uđe do 15. decembra. Deficit će biti znatno niži od osam odsto BDP-a, koliko se pominjalo u javnosti.
Prema tvrdnji ministra Vujovića, Srbija ima novca da sve obaveze finansira u narednih sedam, osam meseci, problemi visokog budžetskog deficita ubrzaće, očigledno, i rešavanje sudbine firmi u restrukturiranju.
„Pretpostavljam da u tim firmama radi oko 100.000 ljudi“, kaže Vujović. Za subvencije državnim preduzećima izdvojeno je 10 milijardi dinara.