NAKON BERLINA: U Srbiji je lepo živeti i poslovati!
BEOGRAD - Susret premijera Srbije Aleksandra Vučića i kancelarke Angele Merkel u Berlinu smatra se veoma bitnim za Srbiju i njenu budućnost, koja podrazumeva i članstvo u EU.
Direktor Fondacije Konrad Adenauer Henri Bone je rekao da je susret bio uspešan i da se razgovaralo o svim važnim temama, ocenivši da su bilateralni odnosi između Nemačke i Srbije odlični, ali da ima još potencijala za saradnju u oblastima ekonomije i spoljne politike.
Govoreći o mogućnostima ulaganja stranih investitora u Srbiji, Bone je ocenio da su u toj oblasti važna transparentnost, predvidivi zakoni, pouzdan pravosudni sistem, čvrst pravni okvir i nastavak borbe protiv korupcije.
Bone je na skupu "Proširenje EU: šta sledi nakon izbora za Evropski parlament?" rekao da EU nije kompletna bez Zapadnog Balkana, te da Nemačka ima interes od stabilnog regiona.
"Nemačka ima interes u stabilnom Balkanu i poseta Vučića Berlinu je početak nove aktivnosti gde Berlin pokazuje da hoće više da se uključi u Zapadni Balkan", rekao je Bone.
Ambasador Nemačke u Srbiji Hajnc Vilhelm ocenio je da je poseta premijera Aleksandra Vučića Berlinu jasan signal da je politička uloga Srbije pozitivna, kao i dokaz prijateljskih odnosa dve zemlje.
Nemački ambasador u Srbiji Hajnc Vilhelm rekao je danas da zamerke koje se tiču slobode medija u Srbiji moraju da se dokažu.
"Nisam detektiv, ali mislim da su neophodni dokazi. Važno je da Vlada sve ispita i to je zahtev. Sloboda medija je važna tema u pristupnim pregovorima i to će ostati otvorena tema", rekao je Vilhelm.
"Mislim da je poziv kancelarke Merkel gospodinu Vučiću jasan signal da Nemačka vidi u Srbiji ključnog partnera na Balkanu", rekao je on i podsetio da je srpski premijer pozvan u Berlin samo šest nedelja nakon što je stupio na tu funkciju.
Direktor Delegacije nemačke privrede u Srbiji Martin Knap rekao je da brojke "govore same za sebe", ali da je poželjno da se uravnoteži trgovinski bilans i da Nemačka više izvozi u Srbiju, nego što uvozi.
"Novi investitori moraju da se pridobiju u oštroj konkurenciji", kao i da proširenje investiranja onih kompanija koje već posluju u Srbiji znači da su zadovoljne.
Takođe smatra da je ohrabrujuće to što je u narednih dva meseca plan Vlade Srbije da donese bitne zakone za poslovanje u zemlji i dodao da je industrijska tradicija u Srbiji još živa, a dobar primer je "Fijat" iz Kragujevca.
Direktorka Centra za spoljnu politiku Aleksandra Joksimović navela je da bez podrške Nemačke ne može biti doneta odluka o proširenju Evropske unije.