НАКОН БЕРЛИНА: У Србији је лепо живети и пословати!
БЕОГРАД - Сусрет премијера Србије Александра Вучића и канцеларке Ангеле Меркел у Берлину сматра се веома битним за Србију и њену будућност, која подразумева и чланство у ЕУ.
Директор Фондације Конрад Аденауер Хенри Боне је рекао да је сусрет био успешан и да се разговарало о свим важним темама, оценивши да су билатерални односи између Немачке и Србије одлични, али да има још потенцијала за сарадњу у областима економије и спољне политике.
Говорећи о могућностима улагања страних инвеститора у Србији, Боне је оценио да су у тој области важна транспарентност, предвидиви закони, поуздан правосудни систем, чврст правни оквир и наставак борбе против корупције.
Боне је на скупу "Проширење ЕУ: шта следи након избора за Европски парламент?" рекао да ЕУ није комплетна без Западног Балкана, те да Немачка има интерес од стабилног региона.
"Немачка има интерес у стабилном Балкану и посета Вучића Берлину је почетак нове активности где Берлин показује да хоће више да се укључи у Западни Балкан", рекао је Боне.
Амбасадор Немачке у Србији Хајнц Вилхелм оценио је да је посета премијера Александра Вучића Берлину јасан сигнал да је политичка улога Србије позитивна, као и доказ пријатељских односа две земље.
Немачки амбасадор у Србији Хајнц Вилхелм рекао је данас да замерке које се тичу слободе медија у Србији морају да се докажу.
"Нисам детектив, али мислим да су неопходни докази. Важно је да Влада све испита и то је захтев. Слобода медија је важна тема у приступним преговорима и то ће остати отворена тема", рекао је Вилхелм.
"Мислим да је позив канцеларке Меркел господину Вучићу јасан сигнал да Немачка види у Србији кључног партнера на Балкану", рекао је он и подсетио да је српски премијер позван у Берлин само шест недеља након што је ступио на ту функцију.
Директор Делегације немачке привреде у Србији Мартин Кнап рекао је да бројке "говоре саме за себе", али да је пожељно да се уравнотежи трговински биланс и да Немачка више извози у Србију, него што увози.
"Нови инвеститори морају да се придобију у оштрој конкуренцији", као и да проширење инвестирања оних компанија које већ послују у Србији значи да су задовољне.
Такође сматра да је охрабрујуће то што је у наредних два месеца план Владе Србије да донесе битне законе за пословање у земљи и додао да је индустријска традиција у Србији још жива, а добар пример је "Фијат" из Крагујевца.
Директорка Центра за спољну политику Александра Јоксимовић навела је да без подршке Немачке не може бити донета одлука о проширењу Европске уније.