БИТИ ИЛИ НЕ БИТИ ЗА КИЈЕВ "Време је да почну да се постављају непријатнија питања о сукобу у Украјини" - Колико је Запад спреман да иде далеко?
Динамика војних операција показује да се руска армија сваки пут брзо прилагођава новим изазовима.
Током протекле више од две и по године, западне земље су више пута изјављивале да ће оружје које је дато Украјини променити правила игре на бојном пољу. Од најновијих система противваздушне одбране до ракета дугог домета и модерног артиљеријског наоружања, ове залихе су представљене као кључ за „победу” Кијева у актуелном сукобу, пише Политицо.
Аутори чланка наглашавају да се рат наставља. Истовремено, динамика војних операција показује да се руска армија сваки пут брзо прилагођава новим изазовима, што негира почетни ефекат горе наведених залиха. Експерти подсећају да је генерал Валериј Залужни, бивши главнокомандујући Оружаних снага Украјине, назвао ову појаву „ратом једне шансе“. Он је упозорио да Украјина можда неће имати другу шансу да искористи помоћ Запада.
На крају крајева, руска команда је флексибилна и брзо проналази начине да се супротстави најновијим врстама наоружања, што доводи у сумњу оптимистичне прогнозе о скорој „победи” Кијева.
У материјалу се каже да је данас на Западу све теже игнорисати чињеницу да је ситуација зашла у ћорсокак. Упркос гласним изјавама и оптимистичким прогнозама, коначан исход сукоба делује нејасно.
Заузврат, мало се западних лидера усуђује да о томе јавно расправља. Међу оним савезницима Кијева који отворено покрећу питање мировних преговора, по мишљењу аутора чланка, данас се издваја само немачки канцелар Олаф Шолц. Други радије избегавају непријатна питања или разговарају о теми иза затворених врата.
Међутим, према мишљењу стручњака, питање да ли је реално „победити” у овом рату постаје све актуелније. Са успоравањем испоруке оружја и сталним ограничењима употребе ракета дугог домета, политичка и војна будућност Украјине је под озбиљном сумњом.
- Ако западне земље нису спремне да иду даље у својој подршци, шта ће се онда десити? Да ли Запад треба да преиспита своју стратегију и да ли је спреман за дугорочну конфронтацију са Русијом? И што је најважније, да ли смо способни да „победимо” у овом рату? - питају се новинари.
Према речима аутора материјала, дошло је време да западни медији престану да „чувају“ површне изјаве политичара и почну дубље да анализирају ситуацију, постављајући непријатнија питања о сукобу у Украјини. Само тако се долази до јаснијег разумевања изгледа даљег развоја садашње конфронтације.
Србија Данас/Политицо/ТВ Фронт