ДУНАВ УБРЗАНО РАСТЕ, ВРХ ПОПЛАВНОГ ТАЛАСА СЕ ОПАСНО ПРИБЛИЖАВА Зна се кад ће стићи до Новог Сада и Београда, а ево која места су НАЈУГРОЖЕНИЈА
Водостај Дунава убрзано расте на делу тока кроз Србију.
Најугроженија су викенд насеља код Бездана и Апатина. За поплавни талас се спрема и Нови Сад, али се не очекује да ће Дунав достићи границу ванредне одбране од поплава. Будимпешта очекује врх поплавног таласа.
Хидролог Дејан Владиковић рекао је за РТС да се врх таласа на улазу у Србију очекује 25. септембра и да ће трајати од седам до десет дана, али да ће бити око 60 центиметара нижи у односу на 2013. годину. Он је рекао да се очекује да врх таласа код Бездана буде 25. септембра, код Новог Сада два дана касније, а код Земуна, Београда и Панчева око 28. септембра.
- Овај талас је јако сличан ономе на Дунаву који је био 2013. године у јуну месецу. Код Будимпеште ми видимо да је данас врх таласа, то се потпуно поклапа са подацима које ми имамо и он је негде за 60 сантиметара нижи од онога што је било у јуну. Ми очекујемо код Бездана да би он био за 75 сантиметара при врху таласа нижи него што је то било у јуну 2013. године - рекао је Владиковић.
Додао је да ће талас трајати нешто дуже, како због саме природе таласа, тако и због топљења снега на Алпима.
- Нећемо имати стреловит пад након врха таласа, него ће то потрајати наредних седам до десет дана. Неће превазићи границу ванредне одбране од поплава, што је позитивно и што је одлична околност - истакао је Владиковић.
Навео је да постоје критична места у инундационом подручју, али да надлежни предузимају мере за спречавање већих последица.
Владиковић је истакао да, због рада хидроелектране на Ђердапу и испуштања воде, водостај низводно од Сланкамена неће достићи ни границу редовне одбране од поплава.
Напоменуо је да је реч о изузетно ретком догађају и да је у овом периоду уобичајен низак водостај, а да је циклон кренуо изнад Ђенове и да је због високе температуре мора настала велика количина влаге, због чега је уз хладан ваздух са севера настао циклон.
Србија Данас/РТС