Referendum u Škotskoj "zapalio" Kataloniju
BARSELONA - Jačanje pokreta za nezavisnost Škotske uzburkalo je strasti u španskom regionu Kataloniji, u kojem će u četvrtak biti održane demonstracije Katalonaca koji žele otcepljenje od Španije.
Najnovije ankete u Škotskoj, u kojoj se 18. septembra održava referendum o nezavisnosti, pokazuju da većina Škota želi da izađe iz Ujedinjenog Kraljevstva. Predsednik Katalonije Artur Mas najavio je, uprkos oštrom protivljenju španske vlade, plan o održavanju "konsultacija" o nezavisnosti 9. novembra ove godine. Emocije Katalonaca sada su, uoči demonstracija, dodatno "zapalili" Škoti.
"Škoti nas čine zavidnim", rekao je 32. godišnji arhitekta Jozef Marija Guel, predstavnik Katalonske nacionalne skupštine, vodeće grupe za nezavisnost regiona. "Slučaj Škotske pokazuje da uz dijalog i političku volju Madrida možemo da razrešimo ovo demokratski", smatra Guel.
Katalonija u četvrtak, 11. septembra slavi nacionalni dan "Diada", koji pada tačno nedelju dana uoči referenduma u Škotskoj. Na taj dan 1714. godine snage španskog kralja Felipea V konačno su porazile katalonsku vojsku. Mnogi žitelji severoistočnog regiona Španije doživljavaju taj dan - kao dan gubitka autonomije. Ovogodišnja Diada biće posvećena osvajanju prava na održavanje glasanja o tome da li Katalonija treba da se otcepi od Španije, što španska vlada smatra neustavnim.
"U Škotskoj su već pobedili jer im je dozvoljeno glasanje", rekla je predsednica Katalonske nacionalne skupštine Karme Forsadel. "A ako "da" tamo odnese pobedu, nama će to odgovarati. Videćemo kako će Evropska unija da reaguje", dodala je Forsadel.
U Kataloniji živi 7.5 miliona stanovnika, ponosnih na svoj katalonski jezik i kulturu. Katalonija čini petinu španske privrede ali je teško pogođena finansijskom krizom koja je izbila 2008. godine. Masovne demonstracije na nacionalni dan "Diadu" počele su 2012. godine, kada su ulice Barselone bile preplavljene demonstrantima. Godinu dana kasnije, 2013., stotine hiljada demonstranata formiralo je ljudski lanac duž obale Katalonije. Ove godine, katalonski separatisti formiraće duž dve centralne avenije u Barseloni veliko slovo "V" za "vote" (glasanje). Organizatori su rekli da se više od 455.000 ljudi prijavilo do sada za demonstracije, pod sloganom "Vreme je sada", a ulice će biti preplavljene crvenim i žutim zastavama Katalonije, navela je francuska agencija.
Posle poslednjeg susreta Masa i španskog premijera Marijana Rahoja u julu, španski premijer poručio je da do glasanja "ne može i neće doći". Rahoj je istakao da to nije po ustavu Španije, a Mas je rekao da će na osnovu novog regionalnog zakona ipak održati "konsultacije" o nezavisnosti. Za razliku od Škotske, kojoj je referendum odobrila britanska vlada, katalonski plan suočen je sa žestokim otporom među nacionalnim liderima. Katalonski pokret koji se protivi nezavisnosti - Katalonsko građansko društvo odbija poređenja sa Škotskom.
"To su dve različite realnosti. Katalonija je region, ne nacija kao Škotska", rekla je potpredsednik Katalonskog građanskog društva Suzana Beltran.
"Mi smo dve zemlje koje se bore za istu stvar", poručio je 54. godišnji trgovac Salvador Goro. "Ako stvari krenu dobro za njih, biće dobro i nama", zaključio je Katalonac Goro uoči demonstracija katalonskih separatista u četvrtak, na nacionalni dan "Diadu".
Pogledajte i:
"Da, Škotska" ili "Bolje zajedno"
BRITANIJA NEMA PLAN: Šta ako se Škotska otcepi?
Škotska: Poginuo mladić zbog Ledenog izazova