Dragaš: Rublju srušili ruski neoliberali po nalogu iz Vašingtona
Rešenje je da Putin posmenjuje neoliberalne ekonomiste iz Centralne banke i Ministarstva finansija, tvrdi srpski ekonomista Branko Dragaš
BEOGRAD - Drastičan pad ruske rublje u poslednjih pola godine, uprkos velikom oporavku poslednjih dana, pokazao je i određene slabosti ruke ekonomije. Međutim, po rečima srpskog ekonomiste Branka Dragaša, obaranje vrednosti domaće valute u Rusiji nije bilo nimalo slučajno, već je dirigovano sa Zapada.
- Vladimir Putin vodi rat na tri fronta - političkom, vojnom i ekonomskom. Na političkom i vojnom je pokazao državničku mudrost, strategiju i viziju i to se naročito vidi u stvaranju Evroazijske unije i Šangajske organizacije. Međutim, Vašington je odigrao na najslabiju kariku u Putinovoj politici - ekonomiju. Putin je napravio veliku grešku jer se oslonio na neoliberalne ekonomiste u Rusiji iza kojih stoje Goldman Saks i Džej Pi Morgan. Oni kontrolišu Centralnu banku i Ministarstvo finansija i oni su na naredbu iz Vašingtona izvršili obaranje rublje - tvrdi Dragaš.
Srpski ekonomista smatra da su "neoliberali hteli da ponove scenario iz 19. avgusta 1998. godine kada je rublja oslabila 400 odsto".
- Na taj način su želeli da zabodu nož u leđa Putinu. Jer su smatrali da time mogu da dovedu do ogorčenja naroda, protesta i rušenja ruskog predsednika sa vlasti - navodi naš sagovornik.
On napominje da je najpre spoljni faktor uticao na obaranje cena nafte, jer je "ruski budžet projektovan na cenu nafte od 110 dolara za barel, a ona je pala do 58 dolara".
- Rusija bi mogla da bude profitabilna i sa cenom nafte od 58 dolara, ali državna administracija ne može da funkcioniše na ovakav način bez 110 dolara za barel. Potrebna je reforma administracije. To je suština problema - naglasio je Dragaš.
Prema njegovom uverenju, objava kako je direktor Moskovske berze kriv za obaranje rublje je "potpuna besmislica".
- Pravi krivac se krije. Putin mora da posmenjuje kompletno rukovodstvo Centralne banke i MInistarstva finansija. Odluka Centralne banke da podigne referentnu kamatnu stopu sa 8, prvo na 9,5 pa sve do 17 odsto, je katastrofalna i ide ka tome da sruši finansijski sistem Rusije - upozorava Dragaš i dodaje da ekonomija Rusije ne može i ne sme da se zasniva samo na izvozu sirovina.
On kaže da ni ruske zlatne rezerve nisu mogle da preduprede ove događaje.
- Zlatne rezerve nisu dovoljne, a obaranjem cene zlata i njihova vrednost je umanjena. Rusija ne može da prodaje zlato po tako niskim cenama da bi se spašavala - ističe Dragaš.
Pročitajte i:
♦ Napad na terminale u Libiji podigao cenu nafte (GRAFIKA)
♦ Rublja uzvraća udarac, raste šesti dan (GRAFIKA)