Драгаш: Рубљу срушили руски неолиберали по налогу из Вашингтона
Решење је да Путин посмењује неолибералне економисте из Централне банке и Министарства финансија, тврди српски економиста Бранко Драгаш
БЕОГРАД - Драстичан пад руске рубље у последњих пола године, упркос великом опоравку последњих дана, показао је и одређене слабости руке економије. Међутим, по речима српског економисте Бранка Драгаша, обарање вредности домаће валуте у Русији није било нимало случајно, већ је дириговано са Запада.
- Владимир Путин води рат на три фронта - политичком, војном и економском. На политичком и војном је показао државничку мудрост, стратегију и визију и то се нарочито види у стварању Евроазијске уније и Шангајске организације. Међутим, Вашингтон је одиграо на најслабију карику у Путиновој политици - економију. Путин је направио велику грешку јер се ослонио на неолибералне економисте у Русији иза којих стоје Голдман Сакс и Џеј Пи Морган. Они контролишу Централну банку и Министарство финансија и они су на наредбу из Вашингтона извршили обарање рубље - тврди Драгаш.
Српски економиста сматра да су "неолиберали хтели да понове сценарио из 19. августа 1998. године када је рубља ослабила 400 одсто".
- На тај начин су желели да забоду нож у леђа Путину. Јер су сматрали да тиме могу да доведу до огорчења народа, протеста и рушења руског председника са власти - наводи наш саговорник.
Он напомиње да је најпре спољни фактор утицао на обарање цена нафте, јер је "руски буџет пројектован на цену нафте од 110 долара за барел, а она је пала до 58 долара".
- Русија би могла да буде профитабилна и са ценом нафте од 58 долара, али државна администрација не може да функционише на овакав начин без 110 долара за барел. Потребна је реформа администрације. То је суштина проблема - нагласио је Драгаш.
Према његовом уверењу, објава како је директор Московске берзе крив за обарање рубље је "потпуна бесмислица".
- Прави кривац се крије. Путин мора да посмењује комплетно руководство Централне банке и МИнистарства финансија. Одлука Централне банке да подигне референтну каматну стопу са 8, прво на 9,5 па све до 17 одсто, је катастрофална и иде ка томе да сруши финансијски систем Русије - упозорава Драгаш и додаје да економија Русије не може и не сме да се заснива само на извозу сировина.
Он каже да ни руске златне резерве нису могле да предупреде ове догађаје.
- Златне резерве нису довољне, а обарањем цене злата и њихова вредност је умањена. Русија не може да продаје злато по тако ниским ценама да би се спашавала - истиче Драгаш.
Прочитајте и:
♦ Напад на терминале у Либији подигао цену нафте (ГРАФИКА)
♦ Рубља узвраћа ударац, расте шести дан (ГРАФИКА)