Počeo proces protiv zločinca iz doba komunizma
BUKUREŠT - U Rumuniji je počeo sudski proces protiv 88-godišnjeg bivšeg zatvorskog čuvara, optuženog za prebijanje i izgladnjivanje zatvorenika, tokom 50-ih i 60-ih godina prošlog veka.
Slučaj protiv Aleksandra Visineskua, penzionisanog potpukovnika koji je rukovodio zatvorom Raminiku Sarat od 1956. do 1963. godine, prvi je takve vrste pokrenut za 25 godina od pada komunističkog diktatora Nikole Čaušeskua.
Visinesku je optužen za genocid, koji se prema rumunskom zakonu svrstava u zločine protiv čovečnosti i povezuje s namerom da se potpuno ili delimično uništi zajednica, nacionalnost, etnička, rasna ili religijska grupa.
Tužioci su optužili Vasineskua da je podvrgavao zatvorenike batinama i izgladnjivanju, da im je uskraćivao lečenje i grejanje prostorija u kojima su boravili. Institut za istraživanje zločina komunizma i sećanja Rumuna u egzilu (IIČMER), saopštio je da postoje dokazi da je Visinesku direktno umešan u smrt 12 ljudi.
On sam tvrdi da je samo izvršavao naređenja, kriveći tadašnje rukovodstvo zemlje.
Najmanje dva miliona ljudi ubijeno je, zatvoreno, deportovano ili izmešteno iz Rumunije između 1945. i 1989. godine, pod jednom od najrepresivnijih komunističkih vlasti u Istočnoj Evropi.
Istoričari procenjuju da je više od 100.000 ljudi, među kojima su bili sveštenici, učitelji, doktori i političari, umrlo u zatvorima. Čaušesku je srušen s vlasti i pogubljen, u krvavoj pobuni 1989. godine.