Почео процес против злочинца из доба комунизма
БУКУРЕШТ - У Румунији је почео судски процес против 88-годишњег бившег затворског чувара, оптуженог за пребијање и изгладњивање затвореника, током 50-их и 60-их година прошлог века.
Случај против Александра Висинескуа, пензионисаног потпуковника који је руководио затвором Раминику Сарат од 1956. до 1963. године, први је такве врсте покренут за 25 година од пада комунистичког диктатора Николе Чаушескуа.
Висинеску је оптужен за геноцид, који се према румунском закону сврстава у злочине против човечности и повезује с намером да се потпуно или делимично уништи заједница, националност, етничка, расна или религијска група.
Тужиоци су оптужили Васинескуа да је подвргавао затворенике батинама и изгладњивању, да им је ускраћивао лечење и грејање просторија у којима су боравили. Институт за истраживање злочина комунизма и сећања Румуна у егзилу (ИИЧМЕР), саопштио је да постоје докази да је Висинеску директно умешан у смрт 12 људи.
Он сам тврди да је само извршавао наређења, кривећи тадашње руководство земље.
Најмање два милиона људи убијено је, затворено, депортовано или измештено из Румуније између 1945. и 1989. године, под једном од најрепресивнијих комунистичких власти у Источној Европи.
Историчари процењују да је више од 100.000 људи, међу којима су били свештеници, учитељи, доктори и политичари, умрло у затворима. Чаушеску је срушен с власти и погубљен, у крвавој побуни 1989. године.