Ogromne ekonomske mogućnosti zahvaljujući Rusiji
Na bazi dobrih političkih odnosa i odlične pravne regulative bilateralne saradnje naše zemlje i Rusije, ostvareno je mnogo ekonomskih veza, a potencijal za unapređenje istih je ogroman.
Odlična pravna osnova saradnje
Priča o ekonomskoj saradnji Srbije i Rusije mora početi ključnim Sporazumom o slobodnoj trgovini Rusije i Srbije (tada SRJ) potpisan 28. avgusta 2000.godine.
Srbija je jedina država u Evropi, pored nekih članica Zajednice nezavisnih država (ZND), koja ima ovakav ugovor što je nesaglediva prednost. Sve više zapadnih kompanija otvara proizvodnju u Srbiji upravo zbog ovog sporazuma, jer im on omogućava da budu konkurentniji sa cenom na velikom ruskom tržištu.
Sporazum propisuje da se za robu, za koju se može dokazati da je poreklom iz Srbije (koja ima više od 50% sadržaja iz Srbije), ne plaća carina kada je namenjena za tržište Rusije, osim ako nije izuzeta iz režima slobodne trgovine.
Ovim je širom otvoreno tržište sa više od 200 miliona ljudi gde mi praktično sve domaće proizvode možemo da izvozimo bez carina, pa su zahvaljući tome naši proizvodi na tom tržištu u startu za 20 odsto jeftiniji od proizvoda iz EU.
Jako je važna i Deklaracija o strateškom partnerstvu Srbije i Rusije potpisana u Sočiju 2013. Tada su Tomislav Nikolić i Vladimir Putin, potpisali deklaraciju, kojom se predviđa podizanje saradnje i odnosa na najviši nivo.
Strateško partnerstvo obuhvata i bilateralnu trgovinsko-ekonomsku razmenu, poslovne kontakte, povećanje investicija.
Investicije
Izgradnja deonice gasovoda „Južni tok“ kroz Srbiju, očekuje se da će doneti Srbiji oko 2.000 radnih mesta i da će direktan prihod budžeta biti oko 200 miliona evra godišnje. Ovaj projekat proglašen je za projekat od nacionalnog značaja.
Sigurno jedna od najvećih investicija ruskih kompanija u Srbiji je kupovina 51% akcija srpske kompanije NIS od strane ruskog ''Gaspromnjefta'' za 400 miliona evra.
Ruska kompanija ''Lukoil'' kupila je srpsko preduzeće ''Beopetrol'' i uložila više od 300 miliona dolara
Ruski investitori su investirali i u druge sektore srpske privrede - obojenu metalurgiju, mašinogradnju, hemijsku industriju, turizam i bankarstvo.
Ruska kompanija''KOK'' iz grada Kemerovo kupila je 26% akcija srpskog preduzeća ''Goša-Fom'' iz Smederevske Palanke u iznosu od oko 2 miliona dolara.
Aprila 2007. god. ruska kompanija ''Metropol Grup'' kupila je na beogradskoj berzi 71,2% akcija turističkog preduzeća ''Putnik“ za 41 milion evra.
U bankarskom sektoru Srbije prisutna je ''Moskovska banka – Beograd“ , koja se sada zove VTB ali i jedna od najvećih ruskih banaka - Sberbank.
Mogućnosti razvoja saradnje su ogromne
Predsednik PKS-a Željko Sertić rekao je da Srbija i Rusija imaju dobru ekonomsku saradnju, ali da bi ona mogla da bude još veća i da treba bolje iskoristiti mogućnosti bescarinske trgovine za oko 99 odsto roba.
Prema njegovim rečima, u robnoj razmeni sa Rusijom konstantno je prisutan deficit na srpskoj strani, ali da se ukupna razmena stalno povećava i da je u 2013. premašila tri milijarde dolara što je rast od 11,6 odsto u odnosu na 2012, a prvi put u poslednjih nekoliko godina i izvoz iz Srbije u Rusiju u prošloj godini premašio je milijardu dolara.