SAD gubi Tajland?
Pre skoro mesec dana u Tajlandu je izveden vojni udar, gde je sa vlasti srušena premijerka Jingluk Šinavatra, sestra bivšeg telekomunikacijskog tajkuna i premijera Taksina Šinavatre. Za nju se od početka mandata tvrdilo kako je samo produžena ruka Taksina koji se nalazi u egzilu. Politička opozicija je pokrenula pobunu u Bangkoku koja je nakon više meseci masovnih, relativno mirnih, protesta prerasla u oružane sukobe.
Nekoliko dana nakon eskalacije sukoba, na scenu je stupila tajlandska vojska, kojoj državni udari svakako nisu strani. Prekida se politički konflikt a vlast preuzima vojna hunta koju predvodi Prajut Čan Oča. Ustav se ukida, kao i svo političko TV i radio emitovanje. U Bangkoku se uvodi policijski čas.
No, mnogi stanovnici su podržali vojni udar u zemlji. Vojna hunta poručuje kako samo "privremeno" preuzima kontrolu u zemlji i kako će se demokratski izbori održati, ali najranije za godinu dana. Drugim rečima, vojnoj hunti se nigde preterano ne žuri. Štaviše, ovaj vojni udar ima neke poprilično zanimljive pojedinosti (tako mediji prenose kako vojska po Bangkoku deli ljudima ulaznice za bioskop kako bi se "zabavili").
Ipak, nisu svi zadovoljni činjenicom da je vojska preuzela kontrolu nad zemljom, ali od najavljenih velikih protesta još uvek nema ništa. Vojska poručuje kako ih neće niti biti. Drugim rečima, vojska jasno poručuje kako je spremna da svaki otpor uguši silom.
Kako će se razvijati situacija u Tajlandu tek ćemo videti ali na spoljnom planu, ovaj vojni udar je izuzetno značajan. Puč su žestoko kritikovale SAD, poručivši tajlandskoj vojsci da "odmah vrate demokratiju".
Zašto je vojni udar toliko negativno dečekan u Vašingtonu? Pa, ima nekoliko razloga. Kao prvo, tzv. "Šinavatra režim" bio je u jako dobrim odnosima sa SAD, Taksina su čak nazivali "čovekom Vol Strita". Pored toga, Tajland je za SAD od velike geostrateške važnosti jer preko njega (takav je barem bio plan) mogu upravljati situacijom u susednom Mijanmaru, što je pak bitno za širi plan stvaranja pritiska i "okruživanja" Kine.
Vojni udar u Tajlandu desio se u jeku velike eskalacije nasilja u Ukrajini oko koje su SAD bile posebno "zauzete". Moglo bi se čak i reći da nisu stigli u isto vreme da isprate događaje na različitim stranama sveta. Uz to, SAD imaju dugu istoriju jako dobrih odnosa sa raznim vojnim huntama, diktatorskim režimima, apsolutističkim monarhijama i drugim antidemokratskim oblicima vlasti (kada u takvom odnosu vide svoju korist), zaključuje Advans.
Sudeći prema najnovijim vestima, tajlandska vojna hunta već intenzivno razmišlja o stvaranju novih čvrstih saveza koji bi mogli radikalno da utiču na razvoj geopolitičkih prilika u jugoistočnoj Aziji. U prilog tome govori informacija da je delegacija tajlandske vojne hunte otputovala u Kinu. Delegaciju predvodi de facto tajlandski ministar odbrane, general Surasak Kanjanarat.
Po pitanju susreta s kineskim dužnosnicima, Kanjanarat je rekao: "Sastanak ima za cilj jačanje odnosa, razradu planova za budućnost, zajedno s najstarijim saveznikom u regiji, kineskom vojskom". Nije govorio o detaljima konkretnih planova. Nema nimalo sumnje da ovaj potez jačanja odnosa između tajlandske vojne vlasti i Kine dolazi kao direktna reakcija američkog stava na vojni udar. Nakon sastanka, delegacija vojne hunte je izjavila: "Imamo podršku Pekinga". Razgovori o povećanju vojne saradnju dve zemlje su u toku!
Za SAD, koje su do puča imale razvijenu vojnu saradnju sa Tajlandom, ovo su poprilično loše vesti. Pogotovo ako se uzme u obzir koliko truda ulažu u okretanje Vijetnama i Mijanmara protiv Kine. Da li će SAD sada napraviti još jednu korekciju vlastitih stavova kao što su učinili u slučaju Egipta? Saznaćemo uskoro.
No ako se kojim slučajem zaista desi da Tajland prestane da bude deo slagalice okruženja Kine, to bi svakako bio veliki, ako ne i najveći, udarac Obaminoj politici za azijskopacifički region. Što se tiče same vojne hunte, ona se zadnjih nekoliko dana poprilično trudi da popravi svoj izgled kako na međunarodnoj tako i na unutrašnjoj sceni.