SAD i IRAN: Neprijatelj mog neprijatelja, moj je prijatelj?
Iran je poslao svoju Revolucionarnu gardu da pomogne Iraku u borbi protiv ISIL pobunjenika, navodi se u poslednjim izveštajima sa terena. Sa druge strane, SAD razmišlja da podrži iračku vladu vazdušnim napadima.
Pre par dana, pobunjenici iz oružane grupe Islamska država Iraka i Levanta (ISIL) osvojili su Tikrit, rodni grad bivšeg diktatora Sadama Huseina, što predstavlja drugi veliki gubitak iračke vlade premijera Nurija al Malikija. Ranije ove nedelje, pobunjenici su zauzeli Mosul, drugi po veličini grad u zemlji. Sa velikom pretnjom po Bagdad i bezbednosnim snagama koji ne mogu odoleti napadu sunitskih islamista, Maliki se okrenuo stranim silama za pomoć, gde je dobio odgovor od dva neočekivana saveznika, Irana i SAD (iako je Sirija prva ponudlia pomoć, jer je ISIL grupa dominantna frakcija i u Siriji).
Dva bataljona “Kuds snaga”, što je inostrani ogranak iranske Revolucionarne garde, već su prešla u Irak. Tu zajedno rade sa iračkim trupama da povrate kontrolu nad 85 odsto Tikrita. Iranski snage takođe pomažu u čuvanju iračke prestonice Bagdada, kao i dva sveta grada za šiitske muslimane, kojima sunitski džihadisti prete. Za odbranu Bagdada od ekstremista, predstavnik iračkog Ministarstva unutrašnjih poslova brigadni general Sad Man predstavio je plan koji "sadrži intenzivnije razmeštanje snaga, jačanje obaveštajnih aktivnosti i upotrebu tehnologije kao što su (izviđački) baloni i kamere, i druge opreme".
U međuvremenu, američki predsednik Barak Obama je izjavio da ne isključuje bilo kakve opcije u vezi sa pretnjom islamističke grupom ISIL u severnom Iraku. Administracija i njen tim za nacionalnu bezbednost raspravljaju o vojnim opcijama, prenosi RT.
Kasnije, tog istog dana, sekretar za štampu Bele kuće Džej Karni, pojasnio je da SAD neće slati kopnene trupe u Irak, ali da se ozbiljno razmatra opcija vazdušnih udara koji bi pomogli da džihadisti napuste svoja uporišta.
Irak je privatno ukazao Obaminoj administraciji da bi “pozdravio vazdušne napade”, bilo kao napad bespilotnim letelicama ili avionima sa ljudskom posadom, dokle god za cilj imaju položaje ISIL ekstremista na iračkoj teritoriji, saopštili su američki zvaničnici.
Ako do vazdušnih napada bude došlo, SAD se mogu naći u situaciji gde će pomagati svojim “glavnim arhineprijateljima” na Bliskom istoku da se bore protiv sunitskih ISIL snaga, koje uživaju podršku jednog od najbližih saveznika Amerike u regionu, Saudijske Arabije. Vladajuća porodica Saudijaca je odavno optužena za snabdevanje džihadista, širom regiona, oružjem i finansijskom pomoći.