САД и ИРАН: Непријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ?
Иран је послао своју Револуционарну гарду да помогне Ираку у борби против ИСИЛ побуњеника, наводи се у последњим извештајима са терена. Са друге стране, САД размишља да подржи ирачку владу ваздушним нападима.
Пре пар дана, побуњеници из оружане групе Исламска држава Ирака и Леванта (ИСИЛ) освојили су Тикрит, родни град бившег диктатора Садама Хусеина, што представља други велики губитак ирачке владе премијера Нурија ал Маликија. Раније ове недеље, побуњеници су заузели Мосул, други по величини град у земљи. Са великом претњом по Багдад и безбедносним снагама који не могу одолети нападу сунитских исламиста, Малики се окренуо страним силама за помоћ, где је добио одговор од два неочекивана савезника, Ирана и САД (иако је Сирија прва понудлиа помоћ, јер је ИСИЛ група доминантна фракција и у Сирији).
Два батаљона “Кудс снага”, што је инострани огранак иранске Револуционарне гарде, већ су прешла у Ирак. Ту заједно раде са ирачким трупама да поврате контролу над 85 одсто Тикрита. Ирански снаге такође помажу у чувању ирачке престонице Багдада, као и два света града за шиитске муслимане, којима сунитски џихадисти прете. За одбрану Багдада од екстремиста, представник ирачког Министарства унутрашњих послова бригадни генерал Сад Ман представио је план који "садржи интензивније размештање снага, јачање обавештајних активности и употребу технологије као што су (извиђачки) балони и камере, и друге опреме".
У међувремену, амерички председник Барак Обама је изјавио да не искључује било какве опције у вези са претњом исламистичке групом ИСИЛ у северном Ираку. Администрација и њен тим за националну безбедност расправљају о војним опцијама, преноси РТ.
Касније, тог истог дана, секретар за штампу Беле куће Џеј Карни, појаснио је да САД неће слати копнене трупе у Ирак, али да се озбиљно разматра опција ваздушних удара који би помогли да џихадисти напусте своја упоришта.
Ирак је приватно указао Обаминој администрацији да би “поздравио ваздушне нападе”, било као напад беспилотним летелицама или авионима са људском посадом, докле год за циљ имају положаје ИСИЛ екстремиста на ирачкој територији, саопштили су амерички званичници.
Ако до ваздушних напада буде дошло, САД се могу наћи у ситуацији где ће помагати својим “главним архинепријатељима” на Блиском истоку да се боре против сунитских ИСИЛ снага, које уживају подршку једног од најближих савезника Америке у региону, Саудијске Арабије. Владајућа породица Саудијаца је одавно оптужена за снабдевање џихадиста, широм региона, оружјем и финансијском помоћи.