SAD primenjuje dvostruke standarde u borbi protiv ebole?
Trojica vodećih svetskih stručnjaka za ebolu optužila su SAD da primenjuju dvostruke standarde u borbi protiv tog smrtonosnog virusa koji je do sada odneo 932 života u Zapadnoj Africi.
Britanski lekari Piter Pajot, Dejvid Hajman i Džeremi Ferar, uticajni profesori infektologije, optužili su Amerikance da su licemerni zato što su eksperimentalni serum “zi mep” dali samo svojim državljanima obolelim od virusa, dok sa druge strane, za 1.711 zaražena Afrikanca nema leka.
Oni su zato otvoreno pozvali da se svim ljudima koji su inficirani virusom ebole u Gvineji, Liberiji, Nigeriji i Sijera Leoneu takođe daju eksperimentalni lekovi. Pajot je naglasio da su američki humanitarci Kent Brentli i Nensi Rajtbol, koji su se zarazili u Liberiji, primili neodobreni eksperimentalni lek “zi mep”, pre nego što su evakuisani na lečenje u SAD. Njihovo stanje se odmah popravilo i on smatra da ostali Afrikanci zaslužuju istu šansu, prenosi "Informer".
"Za sada se testira nekoliko lekova protiv ebole, među kojima najviše obećavaju “zi mep” i “TKM ebola”.
Afričkim vladama treba da se omogući da donesu odluku da li će koristiti te lekove kako bi pomogle svojim obolelim građanima", kaže Pajot.
Jedna nadležna institucija koja može da donese tu odluku je Svetska zdravstvena organizacija. Ipak, ona se ograđuje. Potparol SZO Gregori Hartl tvrdi da se eksperimentalni lek ne sme masovno koristiti usred epidemije ebole, jer bi to samo pogoršalo situaciju.
Zato je malo verovatno da će 1.603 obolela Afrikanca ikad dobiti lek od koga su se čudesno oporavili američki humanitarci. Farmaceutska kompanija “Mep biofarmasjutikals” saopštila je da ima samo male zalihe ovog seruma jer on do sad nije primenjivan na ljudima, ali da planira da proširi proizvodnju.
Otkriveno je da se “zi mep“ sastoji od tri antitela proizvedena pomoću modifikovanih listova duvana. Do sada je testiran na majmunima i dao je odlične rezultate.