САД примењује двоструке стандарде у борби против еболе?
Тројица водећих светских стручњака за еболу оптужила су САД да примењују двоструке стандарде у борби против тог смртоносног вируса који је до сада однео 932 живота у Западној Африци.
Британски лекари Питер Пајот, Дејвид Хајман и Џереми Ферар, утицајни професори инфектологије, оптужили су Американце да су лицемерни зато што су експериментални серум “зи меп” дали само својим држављанима оболелим од вируса, док са друге стране, за 1.711 заражена Африканца нема лека.
Они су зато отворено позвали да се свим људима који су инфицирани вирусом еболе у Гвинеји, Либерији, Нигерији и Сијера Леонеу такође дају експериментални лекови. Пајот је нагласио да су амерички хуманитарци Кент Брентли и Ненси Рајтбол, који су се заразили у Либерији, примили неодобрени експериментални лек “зи меп”, пре него што су евакуисани на лечење у САД. Њихово стање се одмах поправило и он сматра да остали Африканци заслужују исту шансу, преноси "Информер".
"За сада се тестира неколико лекова против еболе, међу којима највише обећавају “зи меп” и “ТКМ ебола”.
Афричким владама треба да се омогући да донесу одлуку да ли ће користити те лекове како би помогле својим оболелим грађанима", каже Пајот.
Једна надлежна институција која може да донесе ту одлуку је Светска здравствена организација. Ипак, она се ограђује. Потпарол СЗО Грегори Хартл тврди да се експериментални лек не сме масовно користити усред епидемије еболе, јер би то само погоршало ситуацију.
Зато је мало вероватно да ће 1.603 оболела Африканца икад добити лек од кога су се чудесно опоравили амерички хуманитарци. Фармацеутска компанија “Меп биофармасјутикалс” саопштила је да има само мале залихе овог серума јер он до сад није примењиван на људима, али да планира да прошири производњу.
Откривено је да се “зи меп“ састоји од три антитела произведена помоћу модификованих листова дувана. До сада је тестиран на мајмунима и дао је одличне резултате.