PESKOV: SAD očitale bukvicu papi Franji pre sastanka sa Putinom
MOSKVA - Pokušaj SAD da utiču na razgovore pape Franje sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom bio je napad na suverenitet i pokušaj da se papi održi lekcija, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Samo nekoliko sati pre susreta Putina i pape u Vatikanu, američki ambasador u Vatikanu Kenet Haket je savetovao papu da zauzme oštar stav prema Putinu, insistirajući na tome da Vatikan treba da "iznese zabrinutost u pogledu teritorijalnog integriteta", javlja "Raša tudej".
"Možda je ovo prilika da papa privatno popriča o toj temi", rekao je Haket, dodajući da je papa sigurno upoznat sa sukobima u Ukrajini i krizom koja vlada u toj zemlji.
Papa Franjo zauzeo neutralan stav prema Putinu
Međutim na jednočasovnom sastanku sa Putinom, papa je zauzeo neutralan stav. On je apelovao da treba uputiti veću humanitarnu pomoć, koju Rusija već obezbeđuje, kao i da treba pronaći mirno rešenje krize u skladu sa sporazumom iz Minska, navodi ruska televizija "Raša tudej".
Vatikan je u saopštenju naveo da su se papa i Putin složili da je važno obnoviti dijalog i da sve strane treba da se obavežu da će sprovesti sporazum iz Minska.
Smirivanje situacije u regionu
"Od suštinskog značaja je i rešavanje ozbiljne humanitarne situacije, uključujući omogućavanje da humanitarni radnici dobiju pristup onima kojima je pomoć potrebna i da sve strane doprinesu progresivnom smirivanju situacije u regionu", poručila je Sveta stolica.
Loš potez Vašingtona
Peskov je osudio pokušaj Vašingtona da utiče na razgovore pape i Putina i na spoljnju politiku druge države.
"Ovo je nesumnjivo flagrantan pokušaj kršenja suvereniteta drugih država. Ruski predsednik se nikada nije slagao sa tim i sada je kategorički protiv toga", izjavio je Peskov ruskim medijima.
"Držanje bukvice" novi potez u međunarodnoj diplomatiji
Držati predavanja ili smatrati da imaju pravo da drže bukvicu papi nesumnjivo predstavlja novi potez u međunarodnoj diplomatiji, kazao je Peskov.
Putin i papa su razgovarali o nizu pitanja. Oni su razmotrili opasnost od radikalnog islama za hrišćanske zajednice u Siriji, kao i zajedničke vrednosti koje ujedinjuju pravoslavlje, katolicizam i druge religije u svetu.
Pročitajte i: