ПЕСКОВ: САД очитале буквицу папи Фрањи пре састанка са Путином
МОСКВА - Покушај САД да утичу на разговоре папе Фрање са руским председником Владимиром Путином био је напад на суверенитет и покушај да се папи одржи лекција, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.
Само неколико сати пре сусрета Путина и папе у Ватикану, амерички амбасадор у Ватикану Кенет Хакет је саветовао папу да заузме оштар став према Путину, инсистирајући на томе да Ватикан треба да "изнесе забринутост у погледу територијалног интегритета", јавља "Раша тудеј".
"Можда је ово прилика да папа приватно поприча о тој теми", рекао је Хакет, додајући да је папа сигурно упознат са сукобима у Украјини и кризом која влада у тој земљи.
Папа Фрањо заузео неутралан став према Путину
Међутим на једночасовном састанку са Путином, папа је заузео неутралан став. Он је апеловао да треба упутити већу хуманитарну помоћ, коју Русија већ обезбеђује, као и да треба пронаћи мирно решење кризе у складу са споразумом из Минска, наводи руска телевизија "Раша тудеј".
Ватикан је у саопштењу навео да су се папа и Путин сложили да је важно обновити дијалог и да све стране треба да се обавежу да ће спровести споразум из Минска.
Смиривање ситуације у региону
"Од суштинског значаја је и решавање озбиљне хуманитарне ситуације, укључујући омогућавање да хуманитарни радници добију приступ онима којима је помоћ потребна и да све стране допринесу прогресивном смиривању ситуације у региону", поручила је Света столица.
Лош потез Вашингтона
Песков је осудио покушај Вашингтона да утиче на разговоре папе и Путина и на спољњу политику друге државе.
"Ово је несумњиво флагрантан покушај кршења суверенитета других држава. Руски председник се никада није слагао са тим и сада је категорички против тога", изјавио је Песков руским медијима.
"Држање буквице" нови потез у међународној дипломатији
Држати предавања или сматрати да имају право да држе буквицу папи несумњиво представља нови потез у међународној дипломатији, казао је Песков.
Путин и папа су разговарали о низу питања. Они су размотрили опасност од радикалног ислама за хришћанске заједнице у Сирији, као и заједничке вредности које уједињују православље, католицизам и друге религије у свету.
Прочитајте и: