Salmonela napada jagode i salate
SRBIJA - Posle poplava voda iz reka, koja se koristi za zalivanje voća i povrća, pomešala se s kanalizacijom, pa su bakterije završile na poljoprivrednom zemljištu, tvrdi dr Snežana Đorđević.
Ove bakterije na voće i povrće mogu da dospeju i zalivanjem iz kanala zbog mešanja vode iz reka s fekalijama iz septičkih jama. Ono što najviše zabrinjava jeste da, kako tvrdi mikrobiolog prof. dr Snežana Đorđević, salmonela na jagodama može da opstane i u frižideru na temperaturi od četiri stepena.
Blitva iz Kupinova zaražena salmonelom
Salmonela pronađena i na blitvi
Epidemija Salmoneloze u Valjevu?
"Dokazano je da na biljkama koliformne bakterije, fekalni zagađivači, poput salmonele i ešerihije koli, u frižideru mogu da prežive do 30 dana. Sa izlivanjem vode izlila se i voda iz reka i pomešala s kanalizacijom i septičkim jamama, a postoji mogućnost da se u njima nalaze fekalne bakterije ešerihija koli, salmonela, enterobakter... Sve te bakterije našle su se na poljoprivrednom zemljištu i na zasadima. Iako se prodaja povrća s tog područja sada kontroliše, fekalne bakterije mogu dugo da prežive u mulju i zemljištu i da se kasnije jave na novim zasadima", kaže dr Đorđević.
"Ukoliko ima bakterija, onda je pre setve potrebno izvršiti bioremedijaciju zemljišta. To se radi tretiranjem zemljišta preparatima koji sadrže korisne bakterije koje se bore protiv štetnih i smanjuju njihovu količinu", objašnjava Đorđevićeva.
"Salmonela je opasna bakterija koja izaziva upalu crevne sluznice, upalu žučne kese, a u najgorem slučaju može da pređe u sepsu. Najbolje je ne kupovati povrće i voće sa rizičnog područja, a ako se ne zna s kog je područja, onda ga treba dobro oprati i skuvati", ističe Ranković.