Салмонела напада јагоде и салате
СРБИЈА - После поплава вода из река, која се користи за заливање воћа и поврћа, помешала се с канализацијом, па су бактерије завршиле на пољопривредном земљишту, тврди др Снежана Ђорђевић.
Ове бактерије на воће и поврће могу да доспеју и заливањем из канала због мешања воде из река с фекалијама из септичких јама. Оно што највише забрињава јесте да, како тврди микробиолог проф. др Снежана Ђорђевић, салмонела на јагодама може да опстане и у фрижидеру на температури од четири степена.
Блитва из Купинова заражена салмонелом
Салмонела пронађена и на блитви
Епидемија Салмонелозе у Ваљеву?
"Доказано је да на биљкама колиформне бактерије, фекални загађивачи, попут салмонеле и ешерихије коли, у фрижидеру могу да преживе до 30 дана. Са изливањем воде излила се и вода из река и помешала с канализацијом и септичким јамама, а постоји могућност да се у њима налазе фекалне бактерије ешерихија коли, салмонела, ентеробактер... Све те бактерије нашле су се на пољопривредном земљишту и на засадима. Иако се продаја поврћа с тог подручја сада контролише, фекалне бактерије могу дуго да преживе у муљу и земљишту и да се касније јаве на новим засадима", каже др Ђорђевић.
"Уколико има бактерија, онда је пре сетве потребно извршити биоремедијацију земљишта. То се ради третирањем земљишта препаратима који садрже корисне бактерије које се боре против штетних и смањују њихову количину", објашњава Ђорђевићева.
"Салмонела је опасна бактерија која изазива упалу цревне слузнице, упалу жучне кесе, а у најгорем случају може да пређе у сепсу. Најбоље је не куповати поврће и воће са ризичног подручја, а ако се не зна с ког је подручја, онда га треба добро опрати и скувати", истиче Ранковић.