SAMO 14 SATI PRE NAPADA NA BRISEL: Belgijska policija objavila sliku TERORISTE?! (FOTO)
Četrnaest sati pre napada u Briselu, belgijska policija je na Tviteru objavila fotografiju čoveka koji će postati jedan od glavnih osumnjičenih za napad na aerodrom – Nađima Lahrauija, Belgijanca marokanskog porekla.
Policija je 21. marta objavila ove fotografije Nađima Lahrauija.
#TERRORISME A rechercher - Najim LAACHRAOUI https://t.co/8WCyCZdJP9 pic.twitter.com/S4UZnG3XYf— Avis de recherche (@police_temoin) March 21, 2016
Nakon napada belgijska policija je objavila tvitove osumnjičenih u kojima pita da li neko prepoznaje te osobe.
U prva dva tvita slike pokazuju muškarce za koje se smatra da su poginuli u samoubilačkim napadima. U trećem tvitu se nalazi fotografija Nađima Lahrauija, za koga se veroavlo da je jedini preživeli osumnjičeni.
TESTAMENT SAMOUBICE: Ovo su POSLEDNJE REČI džihadiste koji je zavio Brisel u crno!
Samo 14 sati pre napada policija je preko naloga @police_temoin objavila dve Lahrauijeve slike sa haštagom #TERRORISME.
Slike sa haštagom #TERRORISME mogle bi se smatrati onlajn poternicama.
Nalogom na Tviteru upravlja federalna i lokalna policija u Belgiji i deo je međunarodne kampanje za angažovanje korisnika društvenih mreža u pokušaju hvatanja traženih kriminalaca.
Fotografija pokazuje jednog od napadača na Brisel
#TERRORISME Qui reconnait cet homme? https://t.co/9owjGthK3V pic.twitter.com/8X4srxk2Gm— Avis de recherche (@police_temoin) March 23, 2016
Poput naloga belgijske policije @police_temoi, policijske službe širom sveta sada koriste Tviter, Fejsbuk, pa i naloge na Instagramu u nadi da će korisnici socijalnih mreža prepoznati osumnjičene sa fotografija objavljenih na internetu.
U zemljama gde se govori engleski, policijska odeljenja koriste haštag #WantedWednesday, (wanted= traži se, wednesday=sreda) koji je ujedinio lokalne i nacionalne policijske službe.
Svake srede oni objavljuju nove informacije o najtraženijim kriminalcima u regionu. Mnoga policijska odeljenja slave širenje ovakve kampanje, a razlog za njihovo brzo širenje je delimično u tome što one zaista imaju efekat.
Objavljivanje informacija i njihovo jednostavno deljenje po društvenim mrežama dovelo je do hapšenja velikog broja kriminalaca, među kojima su mnogi koji su se sami predali policiji i pre nego što su otkriveni.
Mnogi postovi ovakvih kampanja pokazuju slike osumnjičenih, snimke sa bezbednosnih kamera koji pokazuju neidentifikovane osobe u trenucima vršenja zločina, ali i objave hapšenja traženih osoba.
ERDOGAN OTKRIO: Jedan od napadača uhvaćen u Turskoj prošle godine!
Nađim Lahraui je viđen na aerodromu pre eksplozije
#TERRORISME Qui reconnait cet Homme? https://t.co/rYdyrBSJqF pic.twitter.com/PTLrd1OKeT— Avis de recherche (@police_temoin) March 22, 2016
Tako je na primer i hapšenje Salaha Abddeslama, jednog od osumnjičenih za napade u Parizu prošlog novembra, objavljeno preko Tvitera.
Nedavne antiterorističke kampanje predstavljaju “evoluciju” onlajn postera “Traži se”, pa policija u njima koristi haštag #TERRORISME kako bi pojasnila da je osumnjičeni možda umešan u terorizam.
Otkrivanjem detalja napada u Briselu postavlja se pitanje da li je vreme objave prve slike Nađima Lahrauija 21. marta povezano sa bombaškim napadom koji se desio samo 14 sati kasnije.
IZRAELSKI OBAVEŠTAJAC: Belgijanci, prestanite da potcenjujete "muslimansku pretnju"
Kasnije je potvrđeno da je on jedini preživeli osumnjičeni za napad u Briselu i da je on slikan na aerodromu gde su aktivirane dve bombe. Svejedno, kako se kampanja ubrzava i širi celim svetom, ona pokazuje da bi korisnici društvenh mreža mogli da postanu deo mreže za borbu protiv kriminala - gde god da se nalaze, navodi list Dojče vele.
Međutim, treba imati na umu da su korisnici socijalnih mreža u prošlosti umeli da pogreše u pokušaju identifikacije. Tako su na primer jednu ženu pogrešno optužili za umešanost u napade u Parizu i u Bostonu.