САМО 14 САТИ ПРЕ НАПАДА НА БРИСЕЛ: Белгијска полиција објавила слику ТЕРОРИСТЕ?! (ФОТО)
Четрнаест сати пре напада у Бриселу, белгијска полиција је на Твитеру објавила фотографију човека који ће постати један од главних осумњичених за напад на аеродром – Нађима Лахрауија, Белгијанца мароканског порекла.
Полиција је 21. марта објавила ове фотографије Нађима Лахрауија.
#TERRORISME А rechercher - Најим LAACHRAOUI https://t.co/8WCyCZdJP9 pic.twitter.com/S4UZnG3XYf— Авис де recherche (@police_temoin) March 21, 2016
Након напада белгијска полиција је објавила твитове осумњичених у којима пита да ли неко препознаје те особе.
У прва два твита слике показују мушкарце за које се сматра да су погинули у самоубилачким нападима. У трећем твиту се налази фотографија Нађима Лахрауија, за кога се вероавло да је једини преживели осумњичени.
ТЕСТАМЕНТ САМОУБИЦЕ: Ово су ПОСЛЕДЊЕ РЕЧИ џихадисте који је завио Брисел у црно!
Само 14 сати пре напада полиција је преко налога @police_temoin објавила две Лахрауијеве слике са хаштагом #TERRORISME.
Слике са хаштагом #TERRORISME могле би се сматрати онлајн потерницама.
Налогом на Твитеру управља федерална и локална полиција у Белгији и део је међународне кампање за ангажовање корисника друштвених мрежа у покушају хватања тражених криминалаца.
Фотографија показује једног од нападача на Брисел
#TERRORISME Qui reconnait цет homme? https://t.co/9owjGthK3V pic.twitter.com/8X4srxk2Gm— Авис де recherche (@police_temoin) March 23, 2016
Попут налога белгијске полиције @police_temoi, полицијске службе широм света сада користе Твитер, Фејсбук, па и налоге на Инстаграму у нади да ће корисници социјалних мрежа препознати осумњичене са фотографија објављених на интернету.
У земљама где се говори енглески, полицијска одељења користе хаштаг #WantedWednesday, (wanted= тражи се, wednesday=sreda) који је ујединио локалне и националне полицијске службе.
Сваке среде они објављују нове информације о најтраженијим криминалцима у региону. Многа полицијска одељења славе ширење овакве кампање, а разлог за њихово брзо ширење је делимично у томе што оне заиста имају ефекат.
Објављивање информација и њихово једноставно дељење по друштвеним мрежама довело је до хапшења великог броја криминалаца, међу којима су многи који су се сами предали полицији и пре него што су откривени.
Многи постови оваквих кампања показују слике осумњичених, снимке са безбедносних камера који показују неидентификоване особе у тренуцима вршења злочина, али и објаве хапшења тражених особа.
ЕРДОГАН ОТКРИО: Један од нападача ухваћен у Турској прошле године!
Нађим Лахрауи је виђен на аеродрому пре експлозије
#TERRORISME Qui reconnait цет Homme? https://t.co/rYdyrBSJqF pic.twitter.com/PTLrd1OKeT— Авис де recherche (@police_temoin) March 22, 2016
Тако је на пример и хапшење Салаха Abddeslama, једног од осумњичених за нападе у Паризу прошлог новембра, објављено преко Твитера.
Недавне антитерористичке кампање представљају “еволуцију” онлајн постера “Тражи се”, па полиција у њима користи хаштаг #TERRORISME како би појаснила да је осумњичени можда умешан у тероризам.
Откривањем детаља напада у Бриселу поставља се питање да ли је време објаве прве слике Нађима Лахрауија 21. марта повезано са бомбашким нападом који се десио само 14 сати касније.
ИЗРАЕЛСКИ ОБАВЕШТАЈАЦ: Белгијанци, престаните да потцењујете "муслиманску претњу"
Касније је потврђено да је он једини преживели осумњичени за напад у Бриселу и да је он сликан на аеродрому где су активиране две бомбе. Свеједно, како се кампања убрзава и шири целим светом, она показује да би корисници друштвенх мрежа могли да постану део мреже за борбу против криминала - где год да се налазе, наводи лист Дојче веле.
Међутим, треба имати на уму да су корисници социјалних мрежа у прошлости умели да погреше у покушају идентификације. Тако су на пример једну жену погрешно оптужили за умешаност у нападе у Паризу и у Бостону.