SVET PRED NOVIM RATOM: Hoće li al-Nimr biti upamćen kao Franc Ferdinand Bliskog istoka?
Zašto je Saudijska Arabija učinila ovo? Zbog čega su pogubili šiitskog disidenta Nimra al-Nimra znajući da će posledice biti ogromne? Njihov potez je najbolji dokaz da su, zajedno s Turskom, postali najopasniji akter - onaj koji će bez previše razmišljanja baciti upaljenu šibicu u more benzina.
Isto je učinila i Turska kada je srušila ruski Su-24, tako da se ovde više ne može govoriti o nekakvim kalkulacijama niti strategijama, ovo je čisto rušilačko ponašanje, ispoljavanje frustracija zbog političkih neuspeha. Ko je turskim vlastima mogao da garantuje da Rusija neće rušenje svog aviona automatski protumačiti kao napad NATO pakta? Bili su spremni da rizikuju? Šta? Nuklearni rat?
Govorimo o potezima koji predstavljaju čistu ludost, a možda je još i veća ludost davanje podrške režimima i osobama koje su spremne na takve rušilačke odluke.
Turska "šibica" je nekako prošla bez požara, zahvaljujući smirenosti Rusije koja je odlučila uzvratiti udarac Turskoj na druge načine. Međutim, ko će sada smiriti uzavrele emocije koje izbijaju u Teheranu, Bagdadu, Bejrutu i drugde? Šiiti i druge grupe koje su mete ekstremizma, uključujući hršćane i sunite koji se većinom odupiru ekstremizmu, znaju ko im je donio Islamsku državu, čije nazadne ideologije podržavaju i najveće ekstremiste.
BLISKI ISTOK KAO TEMPIRANA BOMBA: Na pomolu RAT veći nego što smo mogli ikada da zamislimo!
Znaju da islamistički fundamentalizam izbija i izvire iz Saudijske Arabije, više nego bilo gde drugde i sada kada ta ista Saudijska Arabija krene u nepotrebnu egzekuciju njihovih disidenata, očekivano je da će tenzije eksplodirati.
Ko je uopšte bio šeik Nimr al-Nimr?
Bio je šiitski šeik poreklom iz saudijske Istočne Provincije. Bio je kritičan prema saudijskim vlastima, što svakako nije bilo teško pošto se radi o jednoj od najautoritarnijih zemalja na svetu, povrh toga šiiti - koji većinom žive na istoku zemlje (između 10 i 15 odsto saudijskih stanovnika su šiiti) - smatraju se marginalizovanim u odnosu na većinske sunite.
Nimr al-Nimr bio je popularan kod mladih ljudi. Bio je privođen više puta, a njegove izjave 2009. godine posebno su uspaničile Rijad. Naime, počeo je da zagovara otcepljene Istočne provincije u kojoj žive šiiti, oblasti u kojoj se, inače, nalaze i najveća nalazišta saudijske nafte zbog čega nije teško shvatiti zašto je postao neprijatelj broj 1 saudijske vladajuće porodice Saud.
Nimr al-Nimr postao je simbol otpora ne samo saudijskim šiitima, već svim šiitima u regiji. Odluka o smrtnoj kazni izazvala je žestoke kritike širom regiona, a oglasili su se i pojedini zapadni lideri uprkos činjenici da je Saudijska Arabija - zahvaljujući svojoj naftnoj moći - u vrlo dobrim, pa i savezničkim, odnosima sa zapadnim silama. No, mnogi su se verovatno nadali da Saudijska Arabija neće izvesti smaknuće, znajući do koje mere bi to protreslo region. Međutim, 2. januara Nimra je ipak pogubljen zajedno s još 47 osoba koje su optužene, kao i on, za "terorizam".
Nimr se protivio nasilju i "ubijanju u Božje ime", a takođe je podupirao ideju izbora. Osudio je gušenje pro-demokratskog ustanka u Bahreinu. Bio je kritičan prema američkim vlastima, ali je u isto vreme istakao da smatra da su "američki građani i šiiti prirodni saveznici, jer oboje žele pravdu i slobodu".
Za Saudijsku Arabiju je rekao da je "naročito reakcionarna" i da je zbog toga agitacija nužna da bi se nešto promenilo. Mada su ga neki videli kao "iranskog čoveka" u Saudijskoj Arabiji, njegova kritika Irana nije izostala te je rekao kako Iran deluje primarno iz vlastitih interesa, a ne na temelju religijske solidarnosti kako to žele da prikažu.
Nema sumnje kako je Nimr bio vrlo sposoban agitator i da su ga saudijske vlasti itekako mrzele. No, njegova najveća pobeda u borbi protiv saudijskog režima možda će na kraju biti upravo njegova smrt.
SAUDIJSKA ARABIJA: Prekidamo i ekonomske odnose sa Iranom
Rijad je mogao da pusti Nimra da trune doživotno u zatvoru, jer sve dok bi on bio živ ne bi se desila ovakva eskalacija koja upravo sada traje. No, nešto se dogodilo, neko je u saudijskoj vladajućoj porodici "izgubio živce" i odlučio da Nimra skrati za glavu. Time su ga pretvorili u mučenika, a znamo da Bliski istok iznad svega ceni mučenike.
Zašto su to uradili?
Frustracije? Možda. Saudijske lidere možda je zabolela činjenica da je iračka vojska oslobodila Ramadi. Možda ih još više od toga boli da njihovi najveći saveznici, Amerikanci, ipak imaju sve bolje odnose s njihovim rivalima - Irakom i Iranom.
Stiče se utisak da Saudijska Arabija nešto želi po svaku cenu, nekakvu moć, nekakav uticaj, dominaciju u regionu. Gledaju prema Iranu, svom ljutom rivalu, i vide napredak koji Iran ostvaruje u svemu - od vojne industrije do nauke, pa i demokratije jer saudijski prinčevi znaju da njihov režim neće trajati večno, da se svet menja i da srednjevekovne vladavine neće još dugo izdržati.
Ali Saudi neće tek tako dati da ih istorija proguta, kao pustinjski pesak. Saudijska Arabija je frustrirana i te frustracije sada možda prerastu u veliki rat. Njihov angažman, odnosno agresija, u Jemenu, primer je tih frustracija. Nervozi svakako pridonosi i aktuelna ekonomska situacija u koju su se sami uvalili.
Saudijsko bacanje šibica po benzinu neće se dopasti čak ni Zapadu koji možda napokon zaključe da su ovi postali preopasni. A ova šibica je možda baš ona koja će zapaliti ono od čega svi normalni ljudi sveta strahuju - veliki rat na Bliskom istoku. Da li neko zaista misli da taj požar može buknuti bez da se proširi i na ostatak sveta?
Frustracija je puno i izgleda da saudijski vladajući režim puca po šavovima. Sve ide prema raspadu tog režima i raspadu monarhije, ali to se verovatno neće desiti tek tako. Saudi nikada neće pristati na "miran" kolaps i pre će zapaliti ceo region, pa ako treba i svet, nego bez buke nestati.
Nadajmo se da ipak da Nimr al-Nimr neće postati Franc Ferdinand Bliskog istoka, iako bi lako to mogao i postati.