SAVET LEKARA: Ne uspavljujte se uz laptop ili tablet
Ako pre spavanja čitate elektronsku knjigu onda znajte da ćete loše spavati, a možda čak i naškoditi svom zdravlju, upozoravaju američki lekari.
Kako prenosi BBC, tim istraživača sa Medicinskog fakulteta Harvard Univerziteta uporedio je efekte čitanja klasične knjige i e-čitača pre spavanja i otkrio da korisnici elektronskih uređaja sa pozadinskim osvetljenjem teže utonu u san, nemirno spavaju i ujutru ustaju umorniji.
Naime, plava svetlost koju emituju pametni telefoni, tableti i LED osvetljenje, može da poremeti naš unutrašnji časovnik.
Plava svetlost uveče može da uspori ili pak spreči proizvodnju melatonina, hormona spavanja.
Stručnjaci sa Harvarda su sproveli eksperiment u kom je učestvovalo 12 dobrovoljaca koji su pet dana pre spavanja čitali papirnu knjigu, a pet dana sa iPada.
Uzorci krvi korisnika tableta pokazali su smanjenu proizvodnju melatonina, koja se poklapa sa poremećajem cirkadijalnog ritma, odnosno biološkog sata, za čak sat i po vremena.
Stručnjaci, čiji su rezultati objavljeni u Analima nacionalne akademije nauka, ustanovili su, takođe, da je osobama koje su čitale sa iPada bilo potrebno više vremena da utonu u san (10 minuta u proseku), da su imale manje REM sna i da su se budile umornije.
"Svetlo koje emituje većina e-čitača bije direktno u oči, dok je u slučaju klasičnih knjiga i starih modela čitalac izložen samo svetlošću koja se odbija sa stranica knjige", rekao je vođa studije profesor Čarls Zajsler.
Pogledajte i:
ISTRAŽIVANJE: Šokiraćete se cifrom abortusa
ŠTA IZABRATI: Sarma ili pečenje?
ŽELITE DA SMRŠATE: Ima nešto gore od hleba!
Otkriven najjednostavniji način lečenja, a besplatan!
ŽELITE DA SMRŠATE: Ima nešto gore od hleba!
"Dokazano je da nedostatak sna povećeva opasnost od kardiovaskularnih bolesti, te bolesti metabolizma, poput gojaznosti i dijabetesa, kao i raka", upozorio je on, dodajući da je lekarska zajednica zabrinuta rezultatima istraživanja.
"Naš savet ljudima je da što manje koriste e-čitače uveče, a to se posebno odnosi na tinejdžere koji su skloni da koriste mobilne telefone i tablete do kasno u noć", zaključio je Zajsler.