САВЕТ ЛЕКАРА: Не успављујте се уз лаптоп или таблет
Ако пре спавања читате електронску књигу онда знајте да ћете лоше спавати, а можда чак и нашкодити свом здрављу, упозоравају амерички лекари.
Како преноси BBC, тим истраживача са Медицинског факултета Харвард Универзитета упоредио је ефекте читања класичне књиге и е-читача пре спавања и открио да корисници електронских уређаја са позадинским осветљењем теже утону у сан, немирно спавају и ујутру устају уморнији.
Наиме, плава светлост коју емитују паметни телефони, таблети и ЛЕД осветљење, може да поремети наш унутрашњи часовник.
Плава светлост увече може да успори или пак спречи производњу мелатонина, хормона спавања.
Стручњаци са Харварда су спровели експеримент у ком је учествовало 12 добровољаца који су пет дана пре спавања читали папирну књигу, а пет дана са иПада.
Узорци крви корисника таблета показали су смањену производњу мелатонина, која се поклапа са поремећајем циркадијалног ритма, односно биолошког сата, за чак сат и по времена.
Стручњаци, чији су резултати објављени у Аналима националне академије наука, установили су, такође, да је особама које су читале са иПада било потребно више времена да утону у сан (10 минута у просеку), да су имале мање РЕМ сна и да су се будиле уморније.
"Светло које емитује већина е-читача бије директно у очи, док је у случају класичних књига и старих модела читалац изложен само светлошћу која се одбија са страница књиге", рекао је вођа студије професор Чарлс Зајслер.
Погледајте и:
ИСТРАЖИВАЊЕ: Шокираћете се цифром абортуса
ШТА ИЗАБРАТИ: Сарма или печење?
ЖЕЛИТЕ ДА СМРШАТЕ: Има нешто горе од хлеба!
Откривен најједноставнији начин лечења, а бесплатан!
ЖЕЛИТЕ ДА СМРШАТЕ: Има нешто горе од хлеба!
"Доказано је да недостатак сна повећева опасност од кардиоваскуларних болести, те болести метаболизма, попут гојазности и дијабетеса, као и рака", упозорио је он, додајући да је лекарска заједница забринута резултатима истраживања.
"Наш савет људима је да што мање користе е-читаче увече, а то се посебно односи на тинејџере који су склони да користе мобилне телефоне и таблете до касно у ноћ", закључио је Зајслер.