SAVETI ZA PAKLENE DANE KOJE MORATE DA ZNATE: Sa ovim trikovima lakše se podnose vrućine!
Ukoliko ste mislili da su najgore vrućine prošle grdno ste se prevarili. Sledeća dva dana biće nezapamćeno visokih temperatura!
Kuvanje
Ako nemate klima-uređaj u stanu, izbegavajte uključivanje bilo kakvih izvora toplote dok se temperature kreće oko 40. podeljka jer čak ni uveče napolju nije svežije i nemoguće je napraviti promaju i rashladiti prostoriju. Napravite pauzu u kuvanju, peglanju, pa čak i feniranju, jer toplotni udar može da se desi i u zatvorenoj sparnoj i vreloj prostoriji. Budite pažljivi i sa klima-uređajima i ne preterujte u rashlađivanju.
Pogledajte i:
Šta piti
"Ne čekajte da osetite žeđ, već pijte vodu tokom celog dana. Osim vode, preporučuje se nezaslađena limunada, čaj, dok bi kafu trebalo izbegavati jer dovodi do dehidratacije", kaže nutricionista Nikola Krstić za Blic.
Lekove držite u frižideru
Lekove treba pravilno čuvati kako se ne bi pretvorili u otrov. Treba da stoje na temperaturi nižoj od 25 stepeni, ali je najbolje držati ih u frižideru. Vrućine utiču i na efekte njihove primene, pa lekovi mogu da dovedu do spuštanja pritiska, osećaja mučnine, a visoke temperature mogu i da pojačaju učinak leka.
Šta jesti
Mlečni proizvodi, jaja i meso lako se kvare, pa je pametnije izbegavati ih kako biste smanjili rizik od trovanja i stomačne viruse. Sat stajanja na 40 stepeni je više nego dovoljno da se namirnice pokvare, pa izbegavajte i restorane brze hrane.
"Obroci treba da budu manji i češći, sastavljeni od povrća koje hladi organizam. Od mesa je najbolja riba, ali u obzir dolaze piletina i ćuretina. Povrće grickajte celog dana", kaže nutricionista Jovana Novaković.
Kuvanu hranu ne treba držati duže od dva sata na sobnoj temperaturi.
"Dasku na kojoj se seče sirovo meso operite vrućom vodom i deterdžentom, izbegavajte sirovu hranu životinjskog porekla", kaže Tamara Bošković iz Uprave za veterinu.