САВЕТИ ЗА ПАКЛЕНЕ ДАНЕ КОЈЕ МОРАТЕ ДА ЗНАТЕ: Са овим триковима лакше се подносе врућине!
Уколико сте мислили да су најгоре врућине прошле грдно сте се преварили. Следећа два дана биће незапамћено високих температура!
Кување
Ако немате клима-уређај у стану, избегавајте укључивање било каквих извора топлоте док се температуре креће око 40. подељка јер чак ни увече напољу није свежије и немогуће је направити промају и расхладити просторију. Направите паузу у кувању, пеглању, па чак и фенирању, јер топлотни удар може да се деси и у затвореној спарној и врелој просторији. Будите пажљиви и са клима-уређајима и не претерујте у расхлађивању.
Погледајте и:
Шта пити
"Не чекајте да осетите жеђ, већ пијте воду током целог дана. Осим воде, препоручује се незаслађена лимунада, чај, док би кафу требало избегавати јер доводи до дехидратације", каже нутрициониста Никола Крстић за Блиц.
Лекове држите у фрижидеру
Лекове треба правилно чувати како се не би претворили у отров. Треба да стоје на температури нижој од 25 степени, али је најбоље држати их у фрижидеру. Врућине утичу и на ефекте њихове примене, па лекови могу да доведу до спуштања притиска, осећаја мучнине, а високе температуре могу и да појачају учинак лека.
Шта јести
Млечни производи, јаја и месо лако се кваре, па је паметније избегавати их како бисте смањили ризик од тровања и стомачне вирусе. Сат стајања на 40 степени је више него довољно да се намирнице покваре, па избегавајте и ресторане брзе хране.
"Оброци треба да буду мањи и чешћи, састављени од поврћа које хлади организам. Од меса је најбоља риба, али у обзир долазе пилетина и ћуретина. Поврће грицкајте целог дана", каже нутрициониста Јована Новаковић.
Кувану храну не треба држати дуже од два сата на собној температури.
"Даску на којој се сече сирово месо оперите врућом водом и детерџентом, избегавајте сирову храну животињског порекла", каже Тамара Бошковић из Управе за ветерину.