SELAKOVIĆ: Suđenje u razumnom roku, jedan od najboljih reformskih zakona
BEOGRAD - Zakon o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku jedan je od najjačih i najboljih reformskih zakona koje je Skupština Srbije usvojila, izjavio je ministar pravde Nikola Selaković.
"Ne treba očekivati čarobni štapić. U srpskim sudovima nalazi se 953.515 predmeta starijih od pet godina, 239.000 i nešto više od toga su predmeti stariji od 10 godina", rekao je Selaković.
Ministar je napomenuo da zakon, koji je sinoć usvojen u republičkom parlamentu, neće jednim potezom rešiti stare predmete, ali će doprineti da se u sudovima ne gomilaju predmeti.
Selaković je naveo da građani do nedavno uopšte nisu imali zaštićeno pravo na suđenje u razumnom roku, da je to bilo prilično neuređeno, a da je novi zakon Savet Evrope ocenio najboljom ocenom, jer su u njemu primenjena najbolja iskustva država koje imaju taj zakon.
"Garantujem da ako dobro pripremimo primenu ovog zakona jeste da možemo da stvorimo sistem u kojem se godinama neće čekati na rešavanje sudskog spora", poručio je Selaković.
Pojasnio je da zakon predviđa instituciju žalbe i pritužbe, kao i materijalnog obeštećenja u slučaju drastične povrede tog prava i to od 300 do 3.000 evra.
Poglavlje 23 najteže
Selaković je izjavio da je poslednja, treća verzija nacrta Akcionog plana za poglavlje 23 u potpunosti uvažila sve preporuke i komentare Evropske komisije.
Selaković je rekao da je otvaranje pregovora o tom poglavlju sada mimo kompetencije i mogućnosti Srbije i da će se videti kako će se EK izjasniti o tom planu.
"Svaka stavka i pozicija izbudžetirana"
"Poslednja verzija je potpuno uvažila sve preporuke i komentare EK, a dobila je i pozitivno mišljenje našeg Ministarstva finansija, jer je svaka stavka i pozicija izbudžetirana", rekao je Selaković, dodajući da je nacrt tog plana prošao i parlamentarnu kontrolu, kroz rad tri skupštinska odbora.
Selaković je napomenuo da je samo poglavlje 23 najteže poglavlje, jer, kako je objasnio, u njemu nema striktirnih evropskih merila i standarda i onoga što je jednako za svih 28 članica EU.
"Tu je dosta političkih kriterijuma, dosta političkih stvari. Svakako da je dosta težak deo pravosuđa, borba protiv korupcije, koja je nešto na čemu radimo mnogo, ali tu su i osnovna prava, ljudska i manjinska prava", rekao je Selaković.
On je dodao da ne treba kriti da će svaka zemlja EU, a koja je naš sused, iskoristiti to poglavlje kao priliku da traži nešto za sebe.
"Srbija kada su u pitanju manjinska prava ima jedan od najboljih zakonodavnih okvira u Evropi, ali je evidentirano da se zakonski okvir u Srbiji ne primenjuje u potpunosti", naveo je ministar pravde.
Dodao je da Srbija ima obavezu da do kraja godine izgradi "mini akcioni plan" koji se tiče manjinskih prava i koji će predvideti kako ćemo sve što je predviđeno zakonom u pogledu manjinskih prava i primeniti.
Pročitajte i: