Lavrov: Nove sankcije će Rusiji doneti još veću nezavisnost! (VIDEO)
MOSKVA - Ruski ministar spoljnih poslova, Sergej Lavrov, je na konferenciji za novinare izjavio da je mirovni plan ukrajinskog predsednika Petra Porošenka imao za cilj da poveća podršku Zapada njegovoj vojnoj kampanju i smatra da činjenica da je Kijev odbio dijalog sa regionima na jugoistoku Ukrajine glavni razlog sukoba u zemlji.
"Mi smo to videli, jer ukrajinske vlasti sistematski odbijaju da govore o jugoistoku vlastite zemlje s poštovanjem, odbijaju da sednu za pregovarački sto i započnu dijalog o svim važnim pitanjima ukrajinske države, pogotovo u vezi ustavnih reformi", zaključio je Lavrov.
Napomenuo je da se Porošenkov mirovni plan "temelji na zahtevu ultimativne predaje". "Ovaj plan primirja je doslovno bio ultimatum. Porošenko je milicijama dao nekoliko dana predaha da polože oružje ili će biti uništeni", nastavlja Lavrov.
"Vlastima u Kijevu je tzv. mirovni plan Porošenka pre svega instrument za povećanje zapadne podrške za njihove vojne akcije u kojima se koriste vazduhoplovstvom, artiljerijom i drugim teškim oružjem kako bi ostvarili vojnu pobedu. U Ukrajini umiru civili, postoji ozbiljno kršenje međunarodnog humanitarnog prava", dodao je ruski šef diplomatije.
Lavrov takođe smatra da će moguća odluka Vašingtona da pruži vojnu podršku Kijevu "doliti ulje na vatru i da će raspiriti vojne instinkte Kijeva". Potom je uputio kritiku Zapadu zbog nedostatka političke inicijative u rešavanju krize u Ukrajini. Po njegovom mišljenju, zemlje EU nisu oduševljene idejom nametanja sankcija protiv Rusije, ali u tome vidi i nešto dobro za Rusiju.
Dodao je i da je Rusija zainteresovana da svet zna što se zapravo događa u jugoistočnoj Ukrajini i izjavio je da je Moskva reagovala po pitanju pokušaja da se ograniči emitovanje kanala RT u Velikoj Britaniji zbog "napadne manifestacije cenzure". Pri tom je dodao da se Moskva nada kako podaci iz zapadnih medija o stanju u Ukrajini nisu cenzurisani, prenosi Advans.
"Nadam se da vlasti u Velikoj Britaniji, ili bilo kojoj drugoj zemlji, ne rade zajedno s medijima u političkoj igri, prisiljavajući ih da prilagode izveštavanje o situaciji u Ukrajini interesima njihovih vlada", rekao je Lavrov.
Prema ruskom ministru spoljnih poslaova, Moskva je od samog početka pozivala za rani početak istrage o tragediji malezijskog Boinga 777 i to pod pokroviteljstvom Ujedinjenih nacija. Lavrov upozorava "kako je bilo pokušaja da se vrše odvojeni kontakti s Kijevom na tu temu".
"Mi smo zabrinuti da neki od naših partnera u bilateralnim kontaktima s ukrajinskim vlastima pokušavaju da iskoriste rad organizacija koje vrše istragu. Ne želim nikoga da optužujem, ali se nadam da niko od njih ne pokušava da prikrije tragove", dodao je šef ruske diplomatije.
Dalje, Lavrov se osvrnuo na to da izjave Kijeva o prestanku vojnih aktivnosti dok su malezijski istražitelji na terenu ne odgovaraju istini. "Ono što je Kijev najavio nakon katastrofe, tj. moratorijum na vojne operacije na širem području od mesta pada aviona, to je bio pravi korak, ali kao i mnoge druge izjave koje smo čuli od Kijeva i uopšte podržali, nije sprovedena u delo”, zaključuje Lavrov.
Na kraju, Lavrov je izjavio da se Moskva nada razmeštanju promatrača misije OEBS na ruskoj granici s Ukrajinom i pozvao SAD da to ne sprečavaju. Dodao je da stručnjaci OEBS-a mogu da koriste bilo koja tehnička sredstva, uključujući i bespilotne letelice, kojima bi pratili stanje na granici između Rusije i Ukrajine.
"Misija OEBS može biti opremljena sa svim uređajima za posmatranje. Tu su, uostalom, i podaci satelitskog posmatranja koje bilo koja zemlja može podeliti s OEBS-om. Mi ne živimo u kamenom dobu i kad neko kaže da nešto može da se sakrije, to je krajnje neozbiljno“, naglasio je Lavrov.
Rusija i dalje uveliko očekuje dolazak promatračke misije OEBS na granici s Ukrajinom, čime želi jednom zauvek da pobije sumnje o navodnoj upotrebi ruskih graničnih prelaza za prebacivanje oružja proruskim snagama.