Severnoj Koreji stižu NOVE SANKCIJE, ali je pitanje HOĆE LI IMATI EFEKTA?
Analitičari i sa Istoka i sa Zapada skeptični prema najavljenim sankcijama Pjongjangu.
Vašington i Peking postigli su dogovor o nacrtu rezolucije u Savetu bezbednosti UN o novim sankcijama protiv Severne Koreje zbog nedavnih nuklearnih testova.
Diplomate nisu objašnjavale detalje o ciljevima sankcija, ali iz Ministarstva spoljnih poslova Južne Koreje stigla je reakcija da je nacrt sveobuhvatan i “sadrži mere koje su jače od svega u prošlosti“.
Iz Stejt departmenta stižu vesti da će jedan visoki američki zvaničnik posetiti Južnu Koreju do kraja nedelje kako bi dve zemlje usaglasile odgovor na severnokorejske nuklearne probe. Prošle nedelje, američki predsednik Barak Obama doneo je odluku o uvođenju novih sankcija Severnoj Koreji, a SAD su zamrzle svu imovinu kompanijama i licima uključenim u poslove vezane za severnokorejski nuklearni program.
- Odluka da SAD i Kina sa verbalnog protivljenja pređu na mere sankcija i slanja protivraketnih sistema u Južnu Koreju, pokazuje da su dve zemlje došle do gorkih zaključaka o stanju na Korejskom poluostrvu – izjavio je južnokorejski analitičar Ji Jong In.
Džozef Detomas iz Foruma za Jugoistočnu Aziju smatra da sankcije neće biti dovoljne da spreče režim u Pjongjangu da gomila nuklearno oružje, uprkos naporima Pekinga da ga ubedi da to ne čini.
POSTIGNUT DOGOVOR: SAD i Kina dogovorile rezoluciju o sankcijama Severnoj Koreji
- Možda je potrebno sankcijama odgovoriti na severnokorejske testove, ali ne treba očekivati fundamentalnu promenu kursa u Pjongjangu - kaže Detomas.
Novinari britanskog “Gloub end mejla“ Derek Burni i Fen Osler Hampson rešenje problema na Korejskom poluostrvu, koji traje od pedesetih godina prošlog veka, vide u mirnoj evoluciji koja bi vodila ujedinjenju kao krajnjem cilju. Prema njihovim rečima, to je cilj koji ne samo da bi mogao da olabavi trenutne tenzije, već može da poboljša i unapredi sva sporna ekonomska i bezbednosna pitanja koja muče sve zainteresovane strane.