Северној Кореји стижу НОВЕ САНКЦИЈЕ, али је питање ХОЋЕ ЛИ ИМАТИ ЕФЕКТА?
Аналитичари и са Истока и са Запада скептични према најављеним санкцијама Пјонгјангу.
Вашингтон и Пекинг постигли су договор о нацрту резолуције у Савету безбедности УН о новим санкцијама против Северне Кореје због недавних нуклеарних тестова.
Дипломате нису објашњавале детаље о циљевима санкција, али из Министарства спољних послова Јужне Кореје стигла је реакција да је нацрт свеобухватан и “садржи мере које су јаче од свега у прошлости“.
Из Стејт департмента стижу вести да ће један високи амерички званичник посетити Јужну Кореју до краја недеље како би две земље усагласиле одговор на севернокорејске нуклеарне пробе. Прошле недеље, амерички председник Барак Обама донео је одлуку о увођењу нових санкција Северној Кореји, а САД су замрзле сву имовину компанијама и лицима укљученим у послове везане за севернокорејски нуклеарни програм.
- Одлука да САД и Кина са вербалног противљења пређу на мере санкција и слања противракетних система у Јужну Кореју, показује да су две земље дошле до горких закључака о стању на Корејском полуострву – изјавио је јужнокорејски аналитичар Ји Јонг Ин.
Џозеф Детомас из Форума за Југоисточну Азију сматра да санкције неће бити довољне да спрече режим у Пјонгјангу да гомила нуклеарно оружје, упркос напорима Пекинга да га убеди да то не чини.
ПОСТИГНУТ ДОГОВОР: САД и Кина договориле резолуцију о санкцијама Северној Кореји
- Можда је потребно санкцијама одговорити на севернокорејске тестове, али не треба очекивати фундаменталну промену курса у Пјонгјангу - каже Детомас.
Новинари британског “Глоуб енд мејла“ Дерек Бурни и Фен Ослер Хампсон решење проблема на Корејском полуострву, који траје од педесетих година прошлог века, виде у мирној еволуцији која би водила уједињењу као крајњем циљу. Према њиховим речима, то је циљ који не само да би могао да олабави тренутне тензије, већ може да побољша и унапреди сва спорна економска и безбедносна питања која муче све заинтересоване стране.