SKANDAL: Na granici sa Crnom Gorom traže DRŽAVU Sandžak!
Nekoliko bošnjačkih NVO traži da se od delova teritorije Srbije i Crne Gore formira posebna pogranična regija, a to pravdaju ekonomskim razlozima.
Više hiljada ljudi potpisalo je za samo nekoliko dana Internet peticiju kojom se od vlade Srbije i Crne Gore traži da dozvole formiranje ekonomske prekogranične sandžačke regije, koja obuhvata teritoriju koja pripada obema pomenutim državama.
Gradovi koje bi obuhvatila regija
- Novi Pazar
- Tutun
- Nova Varoš
- Priboj
- Prijepolje
- Sjenica
- Rožaje
- Pljevlja
- Bijelo polje
- Berane
- Plav
Sagovornici Naših novina procenjuju da se ipak više radi o političkoj nego o ekonomskoj inicijativi. Takođe, ne slažu se da bi EU ekonomski podržala ovako koncipiran region Sandžaka uprkos tvrdnjama pokretača inicijative da je to krajnji cilj.
Iza peticije stoji grupa bošnjačkih NVO, a prema njihovoj zamisli, sandžačka regija bi obuhvatila nekoliko gradova na severu Crne Gore, kao i deo Sandžaka u Srbiji.
Čista politika
Jedan od inicijatora ovog projekta je predsednik HG “Sandžak Euregio“ Zaim Ćelebić, koji živi u Nemačkoj, u Ahenu. On je za portal Rožaje fri pres rekao da će uskoro biti poslat poziv vladama Crne Gore i Srbije za zvanično formiranje prekogranične regije.
Međutim, stručnjak za strana ulaganja Milan Kovačević kaže da se ovde radi o čisto političkoj priči, koja nema nikakve veze s ekonomskim razvojem Sandžaka.
Čelebić: Uskoro poziv vladama Crne Gore i Srbije o formiranju prekogranične regije Sandžak!O dosadašnjim rezultatima...
Posted by Rožaje Free Press on Monday, 22 June 2015
“Regionalni projekti imaju prednost kod EU, ali tu ne treba tražiti nikakve promene u političkoj ili državnoj strukturi, već praviti projekte koji imaju interesa za region. Dakle, njihova ideja je čisto politička i teži nekom separatizmu u početku blažem, a kasnije jačem. Ako zaista žele razvoj Sandžaka, onda ih treba upitati koji su to konkretni projekti koje oni nude u okviru svoje inicijative“, kaže Kovačević.
Licemneran zahtev
Politički analitičar Branko Radun smatra da je ova inicijativa pomalo licemerna jer su Bošnjaci podržavali odvajanje Crne Gore od Srbije, pa samim tim i odvajanje Bošnjaka u dve države.
“Njihovi ekonomski interesi sigurno nisu bili da se razdvoje Crna Gora i Srbija jer su se ekonomski kanali između Bošnjaka upravo odvijali u tom pograničnom delu. Malo deluje licemerno da se oni sada zalažu za povezivanje tih opština, a pritom su aktivno radili na odvajanje Bošnjaka s dve strane granice. Mislim da to nije zbog ekonomske saradnje, već neko tu pokušava da dobije poene u okviru bošnjačkog političkog tela“, zaključuje on.