СКАНДАЛ: На граници са Црном Гором траже ДРЖАВУ Санџак!
Неколико бошњачких НВО тражи да се од делова територије Србије и Црне Горе формира посебна погранична регија, а то правдају економским разлозима.
Више хиљада људи потписало је за само неколико дана Интернет петицију којом се од владе Србије и Црне Горе тражи да дозволе формирање економске прекограничне санџачке регије, која обухвата територију која припада обема поменутим државама.
Градови које би обухватила регија
- Нови Пазар
- Тутун
- Нова Варош
- Прибој
- Пријепоље
- Сјеница
- Рожаје
- Пљевља
- Бијело поље
- Беране
- Плав
Саговорници Наших новина процењују да се ипак више ради о политичкој него о економској иницијативи. Такође, не слажу се да би ЕУ економски подржала овако конципиран регион Санџака упркос тврдњама покретача иницијативе да је то крајњи циљ.
Иза петиције стоји група бошњачких НВО, а према њиховој замисли, санџачка регија би обухватила неколико градова на северу Црне Горе, као и део Санџака у Србији.
Чиста политика
Један од иницијатора овог пројекта је председник ХГ “Санџак Еурегио“ Заим Ћелебић, који живи у Немачкој, у Ахену. Он је за портал Рожаје фри прес рекао да ће ускоро бити послат позив владама Црне Горе и Србије за званично формирање прекограничне регије.
Међутим, стручњак за страна улагања Милан Ковачевић каже да се овде ради о чисто политичкој причи, која нема никакве везе с економским развојем Санџака.
Челебић: Ускоро позив владама Црне Горе и Србије о формирању прекограничне регије Санџак!О досадашњим резултатима...
Постед by Рожаје Фрее Press он Monday, 22 Јуне 2015
“Регионални пројекти имају предност код ЕУ, али ту не треба тражити никакве промене у политичкој или државној структури, већ правити пројекте који имају интереса за регион. Дакле, њихова идеја је чисто политичка и тежи неком сепаратизму у почетку блажем, а касније јачем. Ако заиста желе развој Санџака, онда их треба упитати који су то конкретни пројекти које они нуде у оквиру своје иницијативе“, каже Ковачевић.
Лицемнеран захтев
Политички аналитичар Бранко Радун сматра да је ова иницијатива помало лицемерна јер су Бошњаци подржавали одвајање Црне Горе од Србије, па самим тим и одвајање Бошњака у две државе.
“Њихови економски интереси сигурно нису били да се раздвоје Црна Гора и Србија јер су се економски канали између Бошњака управо одвијали у том пограничном делу. Мало делује лицемерно да се они сада залажу за повезивање тих општина, а притом су активно радили на одвајање Бошњака с две стране границе. Мислим да то није због економске сарадње, већ неко ту покушава да добије поене у оквиру бошњачког политичког тела“, закључује он.