Slovenija uz rame Litvaniji, ostali čekaju "dobru ruku"
Evropske selekcije u grupi D će voditi samo jednu pravu bitku - ko će osvojiti prvo mesto i najbolje se pozicionirati za završnicu takmičenja. Još je samo Australija "viđena" u drugoj fazi, dok preostalim timovima ostaje da sačekaju da se "podele karte", a potom izvuku ponekog "keca iz rukava" kako bi postigli isti uspeh.
AFRIČKI VRH ZA SVETSKI PROSEK
ANGOLA – Ovo je najbolja afrička selekcija u istoriji i nacionalni tim koji konstantno "raste" u svetskim okvirima. Jedanaest puta bili su šampioni "crnog kontinenta", odnosno, na šest od poslednjih sedam takmičenja. Tri puta Angolci su igrali osminu finala Svetskog kupa, a najbolji rezultat im je deveto mesto u Japanu 2006. godine.
Ipak, realnost je da ova selekcija i u Španiji može da se nada najviše osmini finala. Meč koji bi mogao da nagovesti nešto više od toga je meč sa Australijom, ali će to ipak biti stvar trenutne inspiracije. Osnovni kvalitet ovog tima trebalo bi da bude iskustvo, jer je prosek godina ovih igrača čak 28. Ono što će biti veliki kamen spoticanja je prosečna visina od 196 centimetara, zbog koje će ova selekcija biti inferiorna pod košem u odnosu na većinu svojih protivnika. Najveći hendikep ipak će biti izostanak prve zvezde tima Karlosa Moraisa koji je povredio koleno samo dve nedelje pred prvenstvo. Njegovo odsustvo će, kako znaju i umeju, morati da nadomeste iskusni Redži Mur, Eduardo Mingas, Žoakim Gomeš i Olimpio Ćiprijano.
FIBA rejting: 15.
Broj učešća: 7.
Najveći uspeh: Deveto mesto (2006).
Poslednje učešće: Turska 2010 - 15. mesto.
Najveća zvezda: Redži Mur.
Selektor: Paulo Horhe Rebelo de Masedo.
Sastav: Olimpio Ćiprijano, Armando Kosta, Roberto Fortes, Edson Ndoniema, Žildo Santoš, Valdelisio Žoakim, Žoakim Gomeš, Redži Mur, Janik Moreira, Islando Manuel, Milton Baroš, Eduardo Mingas.
KENGURI PRESKAČU "MALE", EVROPLJANI PREVISOKO
AUSTRALIJA – Selekcija iz "zemlje dole ispod" redovni je učesnik svetskih šampionata. Od Ljubljane 1970. samo su jednom propustili finalni turnir, istina, dosta bliske 2002. godine u Indijanapolisu. Australijanci su dva puta bili peti na Mundobasketu, 1982. i 1994, i to su njihovi najveći dometi na planetarnim šampionatima. U Španiji ne mogu da se nadaju ničemu blizu tom učinku, ali bi mogli da budu izuzetno nezgodan rival favoritima.
Iako su značajno oslabljeni neigranjem nekadašnjeg prvog pika NBA drafta Endrjua Boguta , ali i osvajačem poslednjeg šampionskog prstena Patrika Milsa koji će morati na operaciju ramena, Australijancima druga faza ipak nije ugrožena. Rupe usled njihovog izostanka pokušaće da popune peti pik sa minulog drafta Dante Eksum i još jedan NBA ruki Kameron Berstou, kao i još jedan član "mamuza" Eron Bejns i član šampiona Evrope Makabija Džon Ingles.
Od igrača koji su nastupali na našim prostorima, u nacionalnoj selekciji više nema Stivena Markovića, dok se Aleks Marić nije našao među izabranima. Među onima koji će igrati na Mundobasketu biće još jedan centar Partizana Nejtan Džavaji koji će biti značajna uzdanica pod koševima, uprkos srčanim problemima koji su uticali na broj njegovih ovosezonskih nastupa.
Domet? Uz malo sreće, "kenguri" mogu da se nadaju četvrtfinalu, ali je realnost ispadanje u rundi koja mu prethodi.
FIBA rejting: 9.
Broj učešća: 10.
Najveći uspeh: Peto mesto (1982, 1994).
Poslednje učešće: Turska 2010 – deseto mesto.
Najveća zvezda: Dante Eksum (na slici).
Selektor: Andrej Markus Lemanis.
Sastav: Kris Gulding, Rajan Brukhof, Adam Gibson, Džo Ingles, Bred Njuli, Metju Delavedova, Kameron Berstou, Dante Eksum, Eron Bejns, Dejvid Andersen, Brok Motum, Nejtan Džavai.
VELIKA NEPOZNANICA, MALA OČEKIVANJA
KOREJA – Od svih selekcija koje će se početkom septembra naći na Iberijskom poluostrvu azijska ekipa je sigurno najmanje poznata ljubiteljima košarke. Poslednje učešće Korejci su imali u Grčkoj 1998. kada su završili takmičenje bez ijednog trijumfa. Svi su izgledi da tako bude i ovog puta, pošto će autsajderi biti čak i u mečevima sa Meksikom i Angolom, dok će preostalim ekipama predstavljati "topovsku hranu" i priliku za razigravanje rezervnih opcija.
Naći zvezdu u timu koji je kompletno sastavljen od igrača iz nacionalnog šampionata Koreje "đavolski" je težak zadatak, a to bi eventualno mogao biti Jang Dong Geun, koji je bio najistaknutiji pojedinac ekipe na azijskom šampionatu 2013. godine na kojoj je njegov tim zauzeo treće mesto. Korejci imaju prosek godina oko 29, što ih čini jednom od najstarijih selekcija. Teško breme za njih će biti nedostatak visine, što će biti značajan hendikep u ionako ograničenim opcijama ove azijske ekipe.
FIBA rejting: 31.
Broj učešća: 7.
Najveći uspeh: Šesnaesto mesto (1998).
Poslednje učešće: Grčka 1998 – 16. mesto.
Najveća zvezda: Dong Geun Jang.
Selektor: Je Hak Jo.
Sastav: Taejong Mun, Čang Hi Park, Dongun Jang, Taesul Kim, Jonghjun Li, Sunhjung Kim, Sungmin Čo, Hijong Jang, Jo Sung Kim, Iljung Heo, Sekeun Oh, Jongkju Kim.
LITVANCI VEĆ VIĐENI POBEDNICI GRUPE
LITVANIJA – Viceprvaci Evrope i bronzani sa poslednjeg Mundobasketa u Turskoj i na ovom šampionatu biće jedan od glavnih favorita za najviši plasman. Možda se ne mogu svrstati u najviši red kandidata za titulu, poput SAD i Španije, ali su nesumnjivo odmah ispod njih na listi pretendenata na jednu od medalja.
Litvanci su imali izvanredan pripremni period, pobede su se ređale kao na traci, ali bi ih selektor Jonas Kazlauskas sigurno sve menjao samo da mu se u poslednjem meču nije povredio prvi plejmejker Mantas Kalnietis za kojeg nema adekvatnu zamenu ni u naznakama. Koliko će to uticati na šanse selekcije ove baltičke države da izbori visok plasman ostaje da se vidi, ali će igra sigurno trpeti.
Na Mundobasketu neće biti ni Linasa Kleize, Robertasa Javtokasa i Martinasa Gecevičijusa, dok je legendarni Šarunas Jasikevičijus krajem prošle sezone okončao svoju karijeru. Kada je reč o onima koji jesu na raspolaganju selektoru, Jonas Valančijunas, Donatas Motiejunas i braća Darjus i Kšištof Lavrinovič, biće najozbiljnije pretnje svim odbranama koje se budu namerile Litvancima na takmičenju u Španiji.
FIBA rejting: 4.
Broj učešća: 4.
Najveći uspeh: Bronzana medalja (2010)
Poslednje učešće: Turska 2010 – 3. mesto.
Najveća zvezda: Donatas Motiejunas.
Selektor: Jonas Kazlauskas.
Sastav: Martinas Pocijus, Adas Juskevičijus, Mindaugas Kuzminskas, Darjus Lavrinovič, Jonas Mačiulis, Renaldas Seibutis, Simas Jasaitis, Donatas Motiejunas, Kšištof Lavrinovč, Paulius Jankunas, Jonas Valančiunas, Šarunas Vasiliauskas.
"SOMBREROSIMA" DRUGA FAZA OPTIMUM
MEKSIKO – Centralnoamerička država se prvi put posle ravno četrdeset godina plasirala na Svetski šampionat i pod tim emotivnim nabojem stižu u Španiju. Najbolji rezultat zabeležili su 1967. godine kada su bili osmi, a takav uspeh ovog puta je sigurno u domenu naučne fantastike. "Sombrerosi" mogu da se nadaju nokaut fazi za koje će im glavni takmac bidi Angola.
U igri Meksika sigurno će se osećati duh američke košarke. Tome će najviše doprineti Gustavo Ajon, prva zvezda tima i krilni centar Atlanta Hoksa, dok će Meksikanci u svojim redovima imati još jednog igrača NBA formata, svojevremenog nesuđeng pojačanja Partizana, a danas uzdanice Bruklina Horhea Gutijereza. Najveći problem i ove selekcije biće skok igra, jer i njeni košarkaši "pate" od manjka visine, pa će prevagu na terenu morati da traže u drugim segmentima igre.
FIBA rejting: 24.
Broj učešća: 5.
Najveći uspeh: Osmo mesto (1967)
Poslednje učešće: Portoriko – 9. mesto.
Najveća zvezda: Gustavo Ajon.
Selektor: Serhio Valdeolmiloš Moreno.
Sastav: Paul Stol, Marko Ramos, Roman Martinez, Horhe Gutierez, Gustavo Ajon, Fransisko Kruz, Izrael Gutierez, David Meza, Hektor Ernandes, Orlando Mendez, Adrijan Zamora, Adam Parada.
DESETKOVANI "ZMAJČEKI" ISPISUJU NOVE STRANICE ISTORIJE
SLOVENIJA – Najzapadnija država bivše Jugoslavije je od osamostaljenja mnogo napredovala i iz godine u godinu sve više prosperirala u evropskim i svetskim okvirima. Slovence više niko ne može i ne sme da smatra olako, pa tako ni prvi favorit D grupe Litvanija, a u tom meču u kojem će se odlučivati o pobedniku grupe, karte će biti potpuno otvorene. Ovo će biti treće učešće "deželi" na planetarnim smotrama, a projektovanim četvrtfinalom do kojeg bi morali da stignu, s obzirom na kvalitet, nadmašili bi najbolji dosadašnji rezultat sa prošlog Mundobasketa u Turskoj, kada su bili osmi.
Ipak, naši nekadašnji zemljaci u Španiji će biti prilično oslabljeni neigranjem Erazema Lorbeka koji je samo deset dana pred prvenstvo "otpisan" zbog povrede kolena. Osim njega neće biti ni Boštjana Nahbara, još jedne značajne karike u lancu Jurea Zdovca. Erazemov brat Domen nastupiće na ovom šampionatu, kao i drugi tandem braće među slovenačkim kandidatima za nacionalni tim, Goran i Zoran Dragić. Goran Dragić biće sigurno najveća uzdanica "zmajčeka", posle izvanredne sezone u NBA ligi, a odličnu podršku sigurno će imati u igračima koji su nosili ili još uvek nose dresove beogradskih večitih rivala, imenjacima Jaki Klobučaru i Jaki Blažiču.
FIBA rejting: 13.
Broj učešća: 3.
Najveći uspeh: Osmo mesto (2010)
Poslednje učešće: Turska 2010 – 3. mesto.
Najveća zvezda: Goran Dragić.
Selektor: Jure Zdovc.
Sastav: Jure Balažič, Uroš Slokar, Aleksej Nikolić, Klemen Preprelič, Edo Murić, Jaka Blažič, Miha Zupan, Goran Dragić, Zoran Dragić, Domen Lorbek, Jaka Klobučar, Alen Omič.
RASPORED
1. kolo (30.avgust)
Angola - Koreja 12:30
Australija - Slovenija 16:30
Meksiko - Litvanija 19:00
2. kolo (31. avgust)
Koreja - Australija 12:30
Slovenija - Meksiko 16:30
Litvanija - Angola 19:00
3. kolo (2. septembar)
Angola - Meksiko 12:30
Australija - Litvanija 16:30
Koreja - Slovenija 19:00
4. kolo (3. septembar)
Meksiko - Australija 12:30
Slovenija - Angola 16:30
Litvanija - Koreja 19:00
5. kolo (4. septembar)
Australija - Angola 12:30
Koreja - Meksiko 16:30
Litvanija - Slovenija 20:30