Словенија уз раме Литванији, остали чекају "добру руку"
Европске селекције у групи Д ће водити само једну праву битку - ко ће освојити прво место и најбоље се позиционирати за завршницу такмичења. Још је само Аустралија "виђена" у другој фази, док преосталим тимовима остаје да сачекају да се "поделе карте", а потом извуку понеког "кеца из рукава" како би постигли исти успех.
АФРИЧКИ ВРХ ЗА СВЕТСКИ ПРОСЕК
АНГОЛА – Ово је најбоља афричка селекција у историји и национални тим који константно "расте" у светским оквирима. Једанаест пута били су шампиони "црног континента", односно, на шест од последњих седам такмичења. Три пута Анголци су играли осмину финала Светског купа, а најбољи резултат им је девето место у Јапану 2006. године.
Ипак, реалност је да ова селекција и у Шпанији може да се нада највише осмини финала. Меч који би могао да наговести нешто више од тога је меч са Аустралијом, али ће то ипак бити ствар тренутне инспирације. Основни квалитет овог тима требало би да буде искуство, јер је просек година ових играча чак 28. Оно што ће бити велики камен спотицања је просечна висина од 196 центиметара, због које ће ова селекција бити инфериорна под кошем у односу на већину својих противника. Највећи хендикеп ипак ће бити изостанак прве звезде тима Карлоса Мораиса који је повредио колено само две недеље пред првенство. Његово одсуство ће, како знају и умеју, морати да надоместе искусни Реџи Мур, Едуардо Мингас, Жоаким Гомеш и Олимпио Ћипријано.
ФИБА рејтинг: 15.
Број учешћа: 7.
Највећи успех: Девето место (2006).
Последње учешће: Турска 2010 - 15. место.
Највећа звезда: Реџи Мур.
Селектор: Пауло Хорхе Ребело де Маседо.
Састав: Олимпио Ћипријано, Армандо Коста, Роберто Фортес, Едсон Ндониема, Жилдо Сантош, Валделисио Жоаким, Жоаким Гомеш, Реџи Мур, Јаник Мореира, Исландо Мануел, Милтон Барош, Едуардо Мингас.
КЕНГУРИ ПРЕСКАЧУ "МАЛЕ", ЕВРОПЉАНИ ПРЕВИСОКО
АУСТРАЛИЈА – Селекција из "земље доле испод" редовни је учесник светских шампионата. Од Љубљане 1970. само су једном пропустили финални турнир, истина, доста блиске 2002. године у Индијанаполису. Аустралијанци су два пута били пети на Мундобаскету, 1982. и 1994, и то су њихови највећи домети на планетарним шампионатима. У Шпанији не могу да се надају ничему близу том учинку, али би могли да буду изузетно незгодан ривал фаворитима.
Иако су значајно ослабљени неиграњем некадашњег првог пика НБА драфта Ендрјуа Богута , али и освајачем последњег шампионског прстена Патрика Милса који ће морати на операцију рамена, Аустралијанцима друга фаза ипак није угрожена. Рупе услед њиховог изостанка покушаће да попуне пети пик са минулог драфта Данте Ексум и још један НБА руки Камерон Берстоу, као и још један члан "мамуза" Ерон Бејнс и члан шампиона Европе Макабија Џон Инглес.
Од играча који су наступали на нашим просторима, у националној селекцији више нема Стивена Марковића, док се Алекс Марић није нашао међу изабранима. Међу онима који ће играти на Мундобаскету биће још један центар Партизана Нејтан Џаваји који ће бити значајна узданица под кошевима, упркос срчаним проблемима који су утицали на број његових овосезонских наступа.
Домет? Уз мало среће, "кенгури" могу да се надају четвртфиналу, али је реалност испадање у рунди која му претходи.
ФИБА рејтинг: 9.
Број учешћа: 10.
Највећи успех: Пето место (1982, 1994).
Последње учешће: Турска 2010 – десето место.
Највећа звезда: Данте Ексум (на слици).
Селектор: Андреј Маркус Леманис.
Састав: Крис Гулдинг, Рајан Брукхоф, Адам Гибсон, Џо Инглес, Бред Њули, Метју Делаведова, Камерон Берстоу, Данте Ексум, Ерон Бејнс, Дејвид Андерсен, Брок Мотум, Нејтан Џаваи.
ВЕЛИКА НЕПОЗНАНИЦА, МАЛА ОЧЕКИВАЊА
КОРЕЈА – Од свих селекција које ће се почетком септембра наћи на Иберијском полуострву азијска екипа је сигурно најмање позната љубитељима кошарке. Последње учешће Корејци су имали у Грчкој 1998. када су завршили такмичење без иједног тријумфа. Сви су изгледи да тако буде и овог пута, пошто ће аутсајдери бити чак и у мечевима са Мексиком и Анголом, док ће преосталим екипама представљати "топовску храну" и прилику за разигравање резервних опција.
Наћи звезду у тиму који је комплетно састављен од играча из националног шампионата Кореје "ђаволски" је тежак задатак, а то би евентуално могао бити Јанг Донг Геун, који је био најистакнутији појединац екипе на азијском шампионату 2013. године на којој је његов тим заузео треће место. Корејци имају просек година око 29, што их чини једном од најстаријих селекција. Тешко бреме за њих ће бити недостатак висине, што ће бити значајан хендикеп у ионако ограниченим опцијама ове азијске екипе.
ФИБА рејтинг: 31.
Број учешћа: 7.
Највећи успех: Шеснаесто место (1998).
Последње учешће: Грчка 1998 – 16. место.
Највећа звезда: Донг Геун Јанг.
Селектор: Је Хак Јо.
Састав: Таејонг Мун, Чанг Хи Парк, Донгун Јанг, Таесул Ким, Jonghjun Ли, Сунхјунг Ким, Сунгмин Чо, Хијонг Јанг, Јо Сунг Ким, Иљунг Хео, Секеун Ох, Јонгкју Ким.
ЛИТВАНЦИ ВЕЋ ВИЂЕНИ ПОБЕДНИЦИ ГРУПЕ
ЛИТВАНИЈА – Вицепрваци Европе и бронзани са последњег Мундобаскета у Турској и на овом шампионату биће један од главних фаворита за највиши пласман. Можда се не могу сврстати у највиши ред кандидата за титулу, попут САД и Шпаније, али су несумњиво одмах испод њих на листи претендената на једну од медаља.
Литванци су имали изванредан припремни период, победе су се ређале као на траци, али би их селектор Јонас Казлаускас сигурно све мењао само да му се у последњем мечу није повредио први плејмејкер Мантас Калниетис за којег нема адекватну замену ни у назнакама. Колико ће то утицати на шансе селекције ове балтичке државе да избори висок пласман остаје да се види, али ће игра сигурно трпети.
На Мундобаскету неће бити ни Линаса Клеизе, Робертаса Јавтокаса и Мартинаса Гецевичијуса, док је легендарни Шарунас Јасикевичијус крајем прошле сезоне окончао своју каријеру. Када је реч о онима који јесу на располагању селектору, Јонас Валанчијунас, Донатас Мотиејунас и браћа Дарјус и Кшиштоф Лавринович, биће најозбиљније претње свим одбранама које се буду намериле Литванцима на такмичењу у Шпанији.
ФИБА рејтинг: 4.
Број учешћа: 4.
Највећи успех: Бронзана медаља (2010)
Последње учешће: Турска 2010 – 3. место.
Највећа звезда: Донатас Мотиејунас.
Селектор: Јонас Казлаускас.
Састав: Мартинас Поцијус, Адас Јускевичијус, Миндаугас Кузминскас, Дарјус Лавринович, Јонас Мачиулис, Реналдас Сеибутис, Симас Јасаитис, Донатас Мотиејунас, Кшиштоф Лавриновч, Паулиус Јанкунас, Јонас Валанчиунас, Шарунас Василиаускас.
"СОМБРЕРОСИМА" ДРУГА ФАЗА ОПТИМУМ
МЕКСИКО – Централноамеричка држава се први пут после равно четрдесет година пласирала на Светски шампионат и под тим емотивним набојем стижу у Шпанију. Најбољи резултат забележили су 1967. године када су били осми, а такав успех овог пута је сигурно у домену научне фантастике. "Сомбрероси" могу да се надају нокаут фази за које ће им главни такмац биди Ангола.
У игри Мексика сигурно ће се осећати дух америчке кошарке. Томе ће највише допринети Густаво Ајон, прва звезда тима и крилни центар Атланта Хокса, док ће Мексиканци у својим редовима имати још једног играча НБА формата, својевременог несуђенг појачања Партизана, а данас узданице Бруклина Хорхеа Гутијереза. Највећи проблем и ове селекције биће скок игра, јер и њени кошаркаши "пате" од мањка висине, па ће превагу на терену морати да траже у другим сегментима игре.
ФИБА рејтинг: 24.
Број учешћа: 5.
Највећи успех: Осмо место (1967)
Последње учешће: Порторико – 9. место.
Највећа звезда: Густаво Ајон.
Селектор: Серхио Валдеолмилош Морено.
Састав: Паул Стол, Марко Рамос, Роман Мартинез, Хорхе Гутиерез, Густаво Ајон, Франсиско Круз, Израел Гутиерез, Давид Меза, Хектор Ернандес, Орландо Мендез, Адријан Замора, Адам Парада.
ДЕСЕТКОВАНИ "ЗМАЈЧЕКИ" ИСПИСУЈУ НОВЕ СТРАНИЦЕ ИСТОРИЈЕ
СЛОВЕНИЈА – Најзападнија држава бивше Југославије је од осамостаљења много напредовала и из године у годину све више просперирала у европским и светским оквирима. Словенце више нико не може и не сме да сматра олако, па тако ни први фаворит Д групе Литванија, а у том мечу у којем ће се одлучивати о победнику групе, карте ће бити потпуно отворене. Ово ће бити треће учешће "дежели" на планетарним смотрама, а пројектованим четвртфиналом до којег би морали да стигну, с обзиром на квалитет, надмашили би најбољи досадашњи резултат са прошлог Мундобаскета у Турској, када су били осми.
Ипак, наши некадашњи земљаци у Шпанији ће бити прилично ослабљени неиграњем Еразема Лорбека који је само десет дана пред првенство "отписан" због повреде колена. Осим њега неће бити ни Боштјана Нахбара, још једне значајне карике у ланцу Јуреа Здовца. Ераземов брат Домен наступиће на овом шампионату, као и други тандем браће међу словеначким кандидатима за национални тим, Горан и Зоран Драгић. Горан Драгић биће сигурно највећа узданица "змајчека", после изванредне сезоне у НБА лиги, а одличну подршку сигурно ће имати у играчима који су носили или још увек носе дресове београдских вечитих ривала, имењацима Јаки Клобучару и Јаки Блажичу.
ФИБА рејтинг: 13.
Број учешћа: 3.
Највећи успех: Осмо место (2010)
Последње учешће: Турска 2010 – 3. место.
Највећа звезда: Горан Драгић.
Селектор: Јуре Здовц.
Састав: Јуре Балажич, Урош Слокар, Алексеј Николић, Клемен Препрелич, Едо Мурић, Јака Блажич, Миха Зупан, Горан Драгић, Зоран Драгић, Домен Лорбек, Јака Клобучар, Ален Омич.
РАСПОРЕД
1. коло (30.август)
Ангола - Кореја 12:30
Аустралија - Словенија 16:30
Мексико - Литванија 19:00
2. коло (31. август)
Кореја - Аустралија 12:30
Словенија - Мексико 16:30
Литванија - Ангола 19:00
3. коло (2. септембар)
Ангола - Мексико 12:30
Аустралија - Литванија 16:30
Кореја - Словенија 19:00
4. коло (3. септембар)
Мексико - Аустралија 12:30
Словенија - Ангола 16:30
Литванија - Кореја 19:00
5. коло (4. септембар)
Аустралија - Ангола 12:30
Кореја - Мексико 16:30
Литванија - Словенија 20:30