Smanjiti broj pušača većim porezima i zabranama
BEOGRAD - U Srbiji trećina odraslog stanovništva puši, a povećanje poreza i akciza na duvan, kao i zabrana pušenja u ugostiteljskim objektima samo su neke od mera koje bi smanjile broj pušača u našoj zemlji, istaknuto je danas na skupu povodom Svetskog dana bez duvanskog dima.
Predsednica Komisije za prevenciju upotrebe duvana Srmena Krstev objasnila je da je donet Zakon o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu, koji zabranjuje pušenje u svim zatvorenim javnim mestima, ali da su iz zakona izuzeti ugostiteljski objekti.
"Zakon treba revidirati i da se pušenje zabrani i u ugostiteljskim objektima", rekla je Krstev.
Ona je ukazala da je zabrana pušenja na svim radnim i javnim mestima dovela je smanjenja izložernosti stanovnika duvanskom dimu - na radnim mestima sa 45 odsto na 22 odsto, a u školama cak sa 44 na 4 odsto.
Direktorka kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji Miljana Grbić ukazala je da se SZO zalaže za povećanje poreza na duvan, koji bi bio 75 odsto maloprodajne cene najpopularnijih brendova cigareta, što bi dovelo do smanjenja pušenja.
Kritičari ove mere, kako kaže, navode da bi to dovelo do smanjenja prihoda u budžetu, ali je praksa pokazala suprotno u zemljama koje su uspostavile ovaj mehanizam. Grbić kaže da se sa prestankom pušenja smanjuje rizik od koronarnih bolesti, karcinoma pluća, jednjaka, raka grlića materice.
Svetski dan bez duvanskog dima obeležava se svake godine 31. maja, ali je ove godine zbog poplava u Srbiji obeležavanje pomereno. Delegacija evropske unije u Srbiji i Informacioni centar EU predstavili su u ponedeljak i tvining projekat "Unapređenje kontrole duvana u Srbiji" koji će zajednički sprovoditi Srbija i Finska.
Tim lider projekta Antero Heloma ukazujući na praksu Finske u borbi protiv duvanskog dima rekao je da je je planirano da Finska bude zemlja u kojoj se ne puši do 2040 godine.