Смањити број пушача већим порезима и забранама
БЕОГРАД - У Србији трећина одраслог становништва пуши, а повећање пореза и акциза на дуван, као и забрана пушења у угоститељским објектима само су неке од мера које би смањиле број пушача у нашој земљи, истакнуто је данас на скупу поводом Светског дана без дуванског дима.
Председница Комисије за превенцију употребе дувана Срмена Крстев објаснила је да је донет Закон о заштити становништва од изложености дуванском диму, који забрањује пушење у свим затвореним јавним местима, али да су из закона изузети угоститељски објекти.
"Закон треба ревидирати и да се пушење забрани и у угоститељским објектима", рекла је Крстев.
Она је указала да је забрана пушења на свим радним и јавним местима довела је смањења изложерности становника дуванском диму - на радним местима са 45 одсто на 22 одсто, а у школама цак са 44 на 4 одсто.
Директорка канцеларије Светске здравствене организације у Србији Миљана Грбић указала је да се СЗО залаже за повећање пореза на дуван, који би био 75 одсто малопродајне цене најпопуларнијих брендова цигарета, што би довело до смањења пушења.
Критичари ове мере, како каже, наводе да би то довело до смањења прихода у буџету, али је пракса показала супротно у земљама које су успоставиле овај механизам. Грбић каже да се са престанком пушења смањује ризик од коронарних болести, карцинома плућа, једњака, рака грлића материце.
Светски дан без дуванског дима обележава се сваке године 31. маја, али је ове године због поплава у Србији обележавање померено. Делегација европске уније у Србији и Информациони центар ЕУ представили су у понедељак и твининг пројекат "Унапређење контроле дувана у Србији" који ће заједнички спроводити Србија и Финска.
Тим лидер пројекта Антеро Хелома указујући на праксу Финске у борби против дуванског дима рекао је да је је планирано да Финска буде земља у којој се не пуши до 2040 године.