SMRTNA PRESUDA: Stečaj preživi samo 1 odsto preduzeća
Od 4.754 preduzeća koja su u poslednjih deset godina otišla u stečaj, izvuklo se samo 36, dok je u 148 reorganizacija u toku. Najuspešnije se iz finansijskih problema izvlače firme iz Vojvodine.
Odlazak u stečaj za firme u Srbiji praktično znači i kraj postojanja! Za proteklih deset godina, od ukupno otvorena 4.754 stečajna postupka, svega 36 firmi je izašlo iz stečaja, što je manje od jedan odsto.
Ove firme izašle su iz stečaja sprovođenjem plana reorganizacije i sada mogu da nastave da rade normalno, međutim, mnogo je više onih koje to nisu uspele. Plan reorganizacije od 2005. godine usvojen je za svega 213 preduzeća. Od ovog broja 138 reorganizacija je još uvek u toku, dok 39 nije uspelo.
U samo 36 firmi urađene su uspešne reorganizacije, što praktično znači da su ova preduzeća izašla iz stečaja. Među njima je najviše firmi iz Vojvodine, mahom onih srednje veličine.
Na osnovu ovih cifara nije teško zaključiti da tek neznatan broj firmi uspeva da ispliva iz začaranog kruga dugovanja i nastavi da deluje normalno.
Stečaj traže poverioci, odnosno one firme ili institucije kojima se duguje, i to kada više ne mogu da naplate dugovanja. Predlog se podnosi stečajnom sudiji u Privrednom sudu.
Predsednik udruženja stečajnih upravnika Srbije Dobrivoje Petrović ističe da za firmu u stečaju postoje samo dva puta.
"Jedan je bankrotstvo, a to je smrt za preduzeće. Prodaje se sva imovina i gasi se preduzeće. I treba reći da se kod nas i više od 90 odsto slučajeva stečaja tako završi. Jedan manji broj njih ode u reorganizaciju, i to produžava život preduzeća. Ipak, ako ni ona ne uspe, ide se u bankrotstvo", kaže Petrović za Informer.
Kako dodaje, sama reorganizacija traje pet godina, mada može da se desi da traje i više.
"U tom roku se poverioci namiruju, i to na svaka tri meseca. Novac za plaćanje poverilaca može da dođe od proizvodnje, a može i prodajom imovine ili davanjem u zakup nekih nekretnina. Ipak, važno je da preduzeće nastavi da se bavi svojom delatnošću ukoliko želi da izađe iz stečaja. Naglašavam, međutim, da je jako mali procenat takvih. Kada se namire svi kojima se duguje, moguće je izaći iz stečaja", objašnjava Petrović.
Primeri firmi koje su izašle iz stečaja:
- "Putogradnja inžinjering", Beograd
- "Šumadija", Kragujevac
- "Dijamant agrar", Zrenjanin
- "Vatrostalna KTB", Beograd
- "Mlin Kanjiža DP", Subotica
- "Šinvoz", Zrenjanin
- "Graditelj", Kragujevac
Pročitajte i: ALARMANTNO: Vojvodina pred stečajem!