СМРТНА ПРЕСУДА: Стечај преживи само 1 одсто предузећа
Од 4.754 предузећа која су у последњих десет година отишла у стечај, извукло се само 36, док је у 148 реорганизација у току. Најуспешније се из финансијских проблема извлаче фирме из Војводине.
Одлазак у стечај за фирме у Србији практично значи и крај постојања! За протеклих десет година, од укупно отворена 4.754 стечајна поступка, свега 36 фирми је изашло из стечаја, што је мање од један одсто.
Ове фирме изашле су из стечаја спровођењем плана реорганизације и сада могу да наставе да раде нормално, међутим, много је више оних које то нису успеле. План реорганизације од 2005. године усвојен је за свега 213 предузећа. Од овог броја 138 реорганизација је још увек у току, док 39 није успело.
У само 36 фирми урађене су успешне реорганизације, што практично значи да су ова предузећа изашла из стечаја. Међу њима је највише фирми из Војводине, махом оних средње величине.
На основу ових цифара није тешко закључити да тек незнатан број фирми успева да исплива из зачараног круга дуговања и настави да делује нормално.
Стечај траже повериоци, односно оне фирме или институције којима се дугује, и то када више не могу да наплате дуговања. Предлог се подноси стечајном судији у Привредном суду.
Председник удружења стечајних управника Србије Добривоје Петровић истиче да за фирму у стечају постоје само два пута.
"Један је банкротство, а то је смрт за предузеће. Продаје се сва имовина и гаси се предузеће. И треба рећи да се код нас и више од 90 одсто случајева стечаја тако заврши. Један мањи број њих оде у реорганизацију, и то продужава живот предузећа. Ипак, ако ни она не успе, иде се у банкротство", каже Петровић за Информер.
Како додаје, сама реорганизација траје пет година, мада може да се деси да траје и више.
"У том року се повериоци намирују, и то на свака три месеца. Новац за плаћање поверилаца може да дође од производње, а може и продајом имовине или давањем у закуп неких некретнина. Ипак, важно је да предузеће настави да се бави својом делатношћу уколико жели да изађе из стечаја. Наглашавам, међутим, да је јако мали проценат таквих. Када се намире сви којима се дугује, могуће је изаћи из стечаја", објашњава Петровић.
Примери фирми које су изашле из стечаја:
- "Путоградња инжињеринг", Београд
- "Шумадија", Крагујевац
- "Дијамант аграр", Зрењанин
- "Ватростална КТБ", Београд
- "Млин Кањижа ДП", Суботица
- "Шинвоз", Зрењанин
- "Градитељ", Крагујевац
Прочитајте и: АЛАРМАНТНО: Војводина пред стечајем!